TOP 10 najlepších golfových wedgov

Golfové palice sa vyrábajú vo veľmi variabilných konštrukciách na dosiahnutie špecifických úderových charakteristík. Ich konečná konštrukcia, či už ide o materiál, tvar hlavy alebo iné prvky, výrazne ovplyvňuje charakter trajektórie golfovej loptičky.

Preto sa na rôzne typy golfovej hry používajú rôzne typy palíc, ktoré sa zostavujú do golfového setu podľa skúseností a stratégie hráča. Používali sa štandardné sady drevín a želez, doplnené o putter, t. j. palicu určenú na pohyb loptičky po jamke (greene).

Základné typy palíc boli postupne doplnené špeciálnymi riešeniami vrátane hybridných palíc, ktoré tvoria prechodné palice nahrádzajúce niekoľko palíc štandardnej sady, a okrem toho aj golfové wedge. Pri výbere golfovej palice do golfového setu je potrebné zohľadniť niekoľko špecifických parametrov súvisiacich s všeobecným rozdelením týchto golfových palíc.

Na čo slúžia golfové kliny

Golfové wedge (krátke železá) sú určené predovšetkým na krátku presnú hru a tiež na veľmi vysoké údery, aby ste dostali loptičku z ťažkých prekážok – väčšinou buď z bežných pieskových prekážok, vysokej trávy alebo prekážok vyššej náročnosti, ako sú bunkre.

V každom golfovom sete je aspoň jeden typ wedge (zvyčajne aspoň dva), pretože sú to ideálne palice na odpaly na menej ako 100 metrov, t. j. na údery, ktoré dostanú loptičku z fairwaye do jamky.

Kliny zaberajú približne štvrtinu času v celej hre, preto je tiež veľmi dôležité nielen vybrať si správny typ a dizajn, ale aj pravidelne trénovať švihy, ktoré sa s nimi vykonávajú. Existujú tri štandardné typy záberov, a to:

 • swing
 • výška
 • čip

Každá z uvedených rán sa vykonáva inou technikou a zvyčajne sa pre daný typ rany vyberá špecifický typ klinu.

Špecifickým znakom klinu je tvarovanie hlavy, ktorá je zvyčajne krátka s vysokým lalokom. Prvé wedge boli vyvinuté ako železná palica číslo 10, ďalší krok nad štandardnou sadou.

Druhy wedge golfových palíc

Golfové wedge sa vyrábajú v štyroch štandardných typoch, ktoré sa líšia predovšetkým veľkosťou a tvarom hlavy. V tomto ohľade sa vyznačujú:

 • výhybný klin
 • pieskový klin
 • medzerovitý klin
 • lob klin

Vyhadzovací klin

Tento typ wedge sa vyznačuje zvýšeným loftom 44-49 stupňov. Pôvodne sa pitching wedge označovala ako železo č. 10, preto je tiež bežným štandardným vybavením golfových setov.

Táto palica je určená na odpalovanie loptičky na jamku cez prekážky alebo na vyťahovanie loptičky z bunkerov s mokrým pieskom. Základný úder s touto wedge sa nazýva pitch a je to krátka hra s rozšíreným dosahom alebo vysokým drivom.

Piesočný klin

Ďalšou klasickou palicou je wedge určená do piesku, tzv. sand wedge. Táto palica využíva rovnaké techniky ako pitching wedge (palica typu pitch), ale jej zvýšený loft (54-56 stupňov) a spodný camber (odraz) sa používajú predovšetkým v piesočných prekážkach a bunkroch, keď je piesok mierne mokrý alebo suchý (sypký).

Nie je vhodný na krátku hru z fairwayí alebo riedkej trávy alebo z miest s tvrdším povrchom, pretože vám neumožní nasmerovať loptičku do sweetspotu. Spolu s pitching wedge patrí k základnému vybaveniu golfového setu.

Medzera klinu

Gap wedge, alebo tiež utility, atack či approach wedge, je tvar hlavy medzi pitching wedge a sand wedge, jej loft zvyčajne dosahuje 50-53 stupňov. Je to palica určená na čipovanie a takisto na pitching, umožňuje veľmi krátke ploché údery.

Uplatnenie nájde na stredne krátkych jamkách, keď je potrebný presnejší švih s pohybom loptičky pozdĺž jamky. V golfových súpravách nie je štandardom.

Lob klin

Lob Wedge je palica s najkratšou dĺžkou hlavy a najvyšším loftom (58-64 stupňov) určená na veľmi vysoké švihy s rotáciou a najkratším loftom na jamke. Je ideálny na odpal z bunkrov.

Golfové kliny ako súčasť súprav

Golfový set používaný v jednej hre je obmedzený na 14 palíc, takže zvyčajne neobsahuje všetky wedge, ktoré má hráč k dispozícii. Štandardná sada obsahuje pitching wedge a dand wedge, gap wedge alebo lob wedge používajú hlavne profesionáli a hráči s veľmi nízkym hendikepom na veľmi presnú hru.

Ako si vybrať správnu golfovú klin

Výber konkrétnej wedge závisí predovšetkým od schopností golfistu a zamýšľanej techniky hry. Začiatočníci zvyčajne pracujú výlučne s pitching wedge a sand wedge, zatiaľ čo pokročilí hráči používajú aj iné typy.

Špecifiká, ktoré zohrávajú úlohu pri výbere palíc v rozličných kategóriách, súvisia aj so skúsenosťami golfistu, rozhodujúci je okrem materiálu a konštrukcie hlavy a shaftu aj konkrétny loft a odskok wedge – začiatočníci by mali voliť skôr menšie lofty (v rámci kategórií – preto je aj riešenie loftov v rozsahu niekoľkých stupňov pre všetky typy, a nie je striktne dané).

Odraz závisí od techniky hry a môže byť malý, stredný alebo veľký. Obvykle sa vždy začína s univerzálnym stredným odrazom.

Výber klinov závisí aj od toho, koľko palíc plánujete mať v sade. Pre začiatočníkov alebo rekreačných hráčov je vhodné zaobstarať si najprv len jeden typ na tréning alebo amatérsku hru, ktorý sa používa na veľmi krátku hru a odpalovanie z náročnejších prekážok.

Na tento účel je ideálna piesková wedge s vysokým loftom a stredným bumpom, s ktorou sa dá hrať najmä vysoký odpal zo suchého piesku v bunkri. Postupne ju možno doplniť o pitching wedge, ktorú možno na začiatku nahradiť železom č. 9, na ktorom si hráči môžu precvičovať techniku švihu.

Klin sa vyrába v rozličných prevedeniach, najmä pokiaľ ide o materiál a dizajn rukoväte, hriadeľa a hlavy. Okrem základnej krivky môže byť hlava vybavená aj ďalšími prvkami, ktoré pomáhajú ovládať švih alebo vyhladzujú jej konštrukciu, aby sa ľahšie dosiahla určitá sila úderu, a rôznymi možnosťami konštrukcie na určenie jej veľkosti.

Okrem materiálu ovplyvňujú herné vlastnosti aj priemer a hmotnosť shaftu alebo dizajn gripu. Kliny sú štandardným obchodným artiklom spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou všetkých typov golfových palíc, ale existujú aj subjekty zamerané špeciálne na tento typ zariadenia, ktoré definujú najnovšie technologické postupy a pokročilé riešenia dôležitých komponentov.

Medzi najväčších výrobcov patria:

 • Wilson
 • Callaway
 • Titleist
 • TaylorMade
 • Cleveland

Cena golfových klinov vo všeobecnosti zodpovedá cene bežných palíc. V závislosti od kvality, použitých materiálov a pokročilých funkcií sa môže pohybovať približne od 1 000 do 10 000 Kč.

Tabuľka parametrov pre golfové kliny

Funkcia Usporné parametre
Typ hrany výkop/pieskovisko/priepasť/lob
Kategória používateľa male/female/kids/unisex
Dominancia hráčov vpravo/vľavo
Materiál hriadeľa oceľ/odľahčovací materiál
Dĺžka hriadeľa podľa typu otvoru
Priemer a hmotnosť hriadeľa malý/veľký
Materiál hlavy chróm/oceľ/iné
Mäkké (v rámci kategórie) nízka/stredná/vysoká
Odrazenie malé/stredné/veľké
Speciálny dizajn hlavy drážkované/nedrážkované/vyhladené
Veľkosť a dizajn hlavy vyrobené výrobcom

Najobľúbenejšie typy golfových klinov podľa spotrebiteľov

Spotrebitelia si zvyčajne vyberajú golfové kliny na základe vlastných preferencií, skúseností a typu hendikepu. Pri výbere je dobré zamerať sa nielen na cenu, ale aj na dizajn a typ klubu.

Ak ste začiatočník alebo hráte golf väčšinou sporadicky, vybavte sa najprv pieskovou wedge s vysokým loftom, ktorú môžete neskôr doplniť pitching wedge alebo inými typmi. Pre pohodlnú hru je dobré pozrieť sa priamo na základné rozdelenie podľa hráčskych kategórií – napríklad dámske wedge môžu mať na rozdiel od pánskych odľahčený grafitový shaft, ktorý umožňuje presnejší švih s menšími nárokmi na švih.

Tu je 10 najobľúbenejších golfových klinov medzi bežnými spotrebiteľmi.

Wilson Harmonized Chrome Wedge – recenzia

Harmonized Chrome sand wedge od spoločnosti Wilson v klasickej čiernej farbe je ideálna pre všetky kategórie hráčov a hodí sa ako jediná univerzálna wedge do golfových setov určená na vysokú hru z bunkra, ale aj z fairewaye.

Konštrukcia hlavy má špecifický ostrý charakter, vysoký driek a stredný odskok. Pevná oceľová násada je vybavená rukoväťou v protišmykovej úprave, ktorá umožňuje predovšetkým pohodlnú manipuláciu. Je určený predovšetkým pre mužov.

Dôvody, prečo si zaobstarať klin Wilson Harmonized Chrome Wedge

 • veľmi pohodlný klin s optimálnymi hernými vlastnosťami pre začiatočníkov a rekreačných hráčov
 • pevné uchopenie a stabilné držanie
 • nízka cena

Dôvody, prečo si nekúpiť klin Wilson Harmonized Chrome

 • krátka životnosť
 • menej presná hra
 • nie je vhodný na tvrdé povrchy, musí byť doplnený železom ako samostatný klin

Callaway Sureout – recenzia

Lobová wedge v dizajne pre ľavákov aj pravákov Sure Out od Callaway je vhodná najmä na krátku hru z piesku. Klin je možné zakúpiť aj s nižším loftom v pieskovom variante, ale medzi spotrebiteľmi je oveľa žiadanejší lobový variant, ktorý je možné vybrať v niekoľkých loftoch.

Hlava palice je vybavená drážkami pre lepší výkon. Hriadeľ je štandardný oceľový s pohodlnou rukoväťou.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú klin Callaway Sureout

 • veľmi presná hra z piesočných bariér
 • pevný driek s pohodlným úchopom
 • optimalizované pre rôzne typy hojdačiek
 • k dispozícii je aj pieskový klin
 • prístupná cena

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú klin Callaway Sureout

 • variant lob nie je vhodný pre začiatočníkov alebo rekreačných hráčov golfu
 • najmä pre mužských hráčov

Callaway Mack Daddy 4 – recenzia

Mack Daddy 4 je golfová wedge od spoločnosti Callaway, ktorá je určená pre pravákov aj ľavákov. Mierne vyššiu cenu klinu vyvažuje kvalita a pohodlný dizajn.

Klin je vyrobený v celokovovom prevedení, je veľmi pevný a vhodný na švihy s vyššou silou, dobre drží stabilitu a ľahko sa s ním manipuluje. Hlava má drážky so špeciálnou zdrsnenou štruktúrou pre vyššiu rotáciu a presnejšie ovládanie švihu.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú klin Callaway Mack Daddy 4

 • vysoko presný a krátky švih z náročných prekážok
 • vysokokvalitný dizajn hriadeľa
 • možnosť pre pravákov a ľavákov
 • stredný odskok a nízky loft vo variante lob

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú klin Callaway Mack Daddy 4

 • vhodné najmä pre skúsenejších hráčov s dobrou technikou švihu
 • určené predovšetkým pre mužských hráčov
 • vyššia cena

Titleist SM7 – recenzia

Golfová wedge SM7, vyrábaná spoločnosťou Titleist, ponúka širokú škálu dizajnov shaftov a hláv v rozličných hodnotách loftov (vo variantoch pitching, sand a lob) a vo všetkých troch typoch odskoku, čo umožňuje vybrať si ideálnu palicu pre vašu konkrétnu techniku hry.

Noha je vybavená drážkami, ktoré sú vždy navrhnuté v spojitosti s konkrétnym tvarom hlavy. Drážky umožňujú veľmi presnú reguláciu rotácie loptičky. Hriadeľový klin je optimálne pevný, vyrobený z ocele, hlava môže byť chrómová alebo oceľová. Kliny sa vyrábajú v pravorukom prevedení.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú wedge Titleist SM7

 • vysokokvalitná hlava s progresívnym dizajnom pre presnú kontrolu rotácie loptičky
 • široká škála tvarov hláv v prevedení pitching, sand a lob
 • stabilný a pevný hriadeľ, pohodlný úchop
 • vhodné pre rôzne skúsených hráčov

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú klin Titleist SM7

 • určené predovšetkým pre mužov, pravákov
 • dizajn pre pravákov
 • vysoká cena

TaylorMade Milled Grind wedge – recenzia

Golfové wedge Milled Grind od spoločnosti TaylorMade sú vhodné pre stredne pokročilých až pokročilých hráčov. Túto palicu je možné zakúpiť v dvoch základných variantoch, a to ako nízku sand wedge alebo nízku lob wedge. Klin má stabilný oceľový shaft a veľmi presný dizajn pätky a hlavy.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú wedge TaylorMade Milled Grind

 • Kvalitný klin na presné švihy z prekážok a bunkrov
 • možnosť piesku a lobu
 • stabilný shaft, ideálny pre pokročilých hráčov

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú wedge TaylorMade Milled Grind

 • Navrhnuté pre mužských golfistov
 • vysoká cena

Cleveland RTX-3 – recenzia

Golfová wedge RTX-3 od spoločnosti Cleveland v klasickom dizajne je ideálna lobová wedge pre stredne pokročilých hráčov, najmä na nácvik krátkych a vysokých švihov s spinom.

Wedge je možné zakúpiť vo verziách pre pravákov a ľavákov, so stredným a nízkym odskokom a s rôznymi hodnotami bočného vychýlenia. Shaft z pevnej ocele predurčuje Wedge predovšetkým pre mužských hráčov.

Dôvody na kúpu golfovej wedge Cleveland RTX-3

 • stabilný a pevný hriadeľ
 • možnosť pravej a ľavej ruky
 • viacero možností tvarovania hlavy
 • vhodné pre stredne pokročilých hráčov
 • nižšia cena

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú klin Cleveland RTX-3

 • nižšia presnosť švihu
 • zhoršená kontrola otáčania

Vokey SM6 wedge – recenzia

Všestranná golfová piesková wedge Vokey SM6 od spoločnosti Titleist je k dispozícii vo verzii pre ľavákov s pevným oceľovým shaftom vhodným najmä pre mužských hráčov.

Jediný loft je možné doplniť všetkými tromi kategóriami odskoku, vďaka čomu je palica použiteľná na rôznych povrchoch. Násada wedge je vybavená špeciálnymi drážkami, ktoré umožňujú presnú kontrolu rotácie loptičky, optimálnu pre plný švih a krátku hru na jamke.

Dôvody na kúpu golfovej wedge Titleist Vokey SM6

 • vysoká kvalita a presnosť konštrukcie
 • vysoko presná kontrola švihu a rotácie vďaka drážkam v podrážke
 • stabilný oceľový hriadeľ a pohodlná rukoväť

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú wedge Titleist Vokey SM6

 • určené predovšetkým pre pokročilých mužov, ľavákov
 • vyššia cena

Cleveland RTX-4 Satin – recenzia

Rad golfových wedgí Cleveland RTX-4 Satin ponúka širokú škálu loftov pre pitching wedge, sand wedge a lob.

Hlava palice má presné drážky, ktoré umožňujú veľmi presné strely s kontrolovanou rotáciou. Podľa konštrukcie loftu možno wedge používať na rôznych typoch povrchov, je potrebné sa orientovať na konkrétny typ. Wedge sú určené len pre pravákov.

Dôvody na kúpu golfovej wedge Cleveland RTX-4 Satin

 • relatívne kvalitný klin v širokom rozsahu možností použitia
 • presné laserové drážkovanie na presné otáčanie
 • stabilný a pevný hriadeľ

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú klin Cleveland RTX-4 Satin

 • len pre pravákov
 • vyššia cena

Vokey SM8 Tour Chrome putter – recenzia

Golfová wedge Vokey SM8 Tour Chrome od spoločnosti Titleist je prednostne určená pre mužských hráčov s dominantnou pravou rukou, ktorí hrajú golf na pokročilej až profesionálnej úrovni.

Klin je možné zakúpiť v prevedení lob alebo pitching wedge. Používa sa ako všestranný wedge s pohodlným dizajnom väčšej hlavy (pätky), s nízkym odskokom na odpal z rôznych typov povrchov so zvýšenou rotáciou a drážkami na skrátenie vzdialenosti.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú wedge Titleist Vokey SM8 Tour Chrome

 • Všestranný klin na všetky povrchy
 • vysokokvalitná konštrukcia a stabilita
 • konštrukcia hlavy pre variabilné zdvihy
 • vyhladzovacie drážky na reguláciu chodu

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú wedge Titleist Vokey SM8 Tour Chrome

 • vhodné len pre pokročilých hráčov, pravákov
 • vysoká cena

TaylorMade Wedge Milled Grind HI-TOE – recenzia

HI-TOE Milled Grind od TaylorMade pre pravákov je veľmi kvalitný produkt, štandardne vyrábaný v oceľovom prevedení s možnosťou grafitového shaftu.

Väčšia hlava wedge umožňuje presnejšie zameranie loptičky, čo je vhodné najmä na odpal z tvrdých prekážok a bunkrov. Vďaka svojej variabilnej konštrukcii je vhodná pre mužov aj ženy a používajú ju najmä rekreační hráči ako univerzálny klin.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú wedge TaylorMade Milled Grind HI-TOE

 • pohodlná manipulácia
 • vysoká kvalita a stabilný dizajn
 • variabilná vôľa hriadeľa – vhodné pre hráčov aj hráčky

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú wedge TaylorMade Milled Grind HI-TOE

 • Navrhnuté výlučne pre pravákov
 • vhodné najmä pre rekreačných hráčov
 • vyššia cena

Přidat komentář