TOP 10 golfových setov na slovenskom trhu

Kúpa golfového setu je o niečo drahšou investíciou, preto je potrebné podrobne zvážiť jeho obsah a dostupné možnosti. Golfový set zvyčajne obsahuje sadu golfových palíc, ktorých vlastnosti pokrývajú potreby jednotlivých typov švihu (t. j. krátka a dlhá hra, putter a ďalšie). Kúpa golfového setu je výhodná pre hráčov, ktorí majú v úmysle hrať golf pravidelne (či už rekreačne, amatérsky alebo profesionálne), najmä z dôvodu nižšej ceny jednotlivých palíc zodpovedajúcej kvality, ako aj porovnateľnej úrovne kvality všetkých palíc v sete.

Kedy kúpiť golfový set

Obstaranie golfového setu je optimálne, ak sa chystáte trénovať celú hru alebo sa zúčastňovať amatérskych turnajov atď. Súpravy sú určené najmä pre pokročilejších hráčov, ktorí už majú za sebou počiatočný tréning a dokážu rozlíšiť rozdiely v švihu rôznych typov palíc.

Ak ešte len uvažujete o golfe, je lepšie začať len s jednou palicou (ideálne železnou) a naučiť sa základy techniky švihu. Získate tak skúsenosti, ktoré potrebujete na zdokonalenie svojho švihu.

Čo golfový set obsahuje

Golfová súprava sa skladá z maximálne 14 palíc z rôzneho materiálu, tvarovania (definujúceho použitie pre konkrétne typy švihov) a príslušnosti k podsúpravám. Tie sa skladajú z nasledujúcich typov:

 • drevo
 • železo
 • hybridy
 • krídlo
 • vývody

Jednotlivé sady sa od seba môžu líšiť počtom palíc z každej sady a zvyčajne sú navrhnuté tak, aby obsahovali palice s rôznymi hernými vlastnosťami. Každá súprava obsahuje aspoň jednu palicu z každej sady, viac je zvyčajne drevín a želez.

Drevo

Kategória Drevo je rozdelená do niekoľkých podkategórií. V každom golfovom sete býva driver, ktorý je drevom číslo 1 pre dlhú hru. Drevá Driver majú zvyčajne veľmi nízky loft (sklon hlavy) a kratší shaft (rukoväť) na presnejšie odpalovanie loptičky. Táto konfigurácia sa však líši v závislosti od skúseností golfistu, vo všeobecnosti dlhší shaft znamená dlhšiu trajektóriu, ale vyžaduje sa naozaj presný zásah loptičky, takže amatérski hráči by mali mať kratšie palice driver s vyšším loftom.

Popri driveri sú ďalšou podkategóriou súprav dreva fairway woods, čo sú ďalšie palice na dlhšiu hru. Sú to drevá č. 3, 5, 7 a 9 a v golfovom sete sú zvyčajne drevá č. 3 a 5. Fairwayové drevá sú tiež vybavené dlhým shaftom a majú vyššiu hodnotu loftu.

Železo

Podobne ako drevá, aj železá sú klasickou golfovou palicou. Používajú sa na kratšiu hru (zvyčajne zo vzdialenosti menej ako 180-170 metrov od jamky). Číselné označenie želez charakterizuje aj loft a dĺžku shaftu – čím vyššie číslo (od 1 do 9), tým vyšší loft a kratší shaft.

Železa v súprave bývajú znázornené väčšími číslami a na celej stupnici (čísla 1 a 2 sú vynechané), aby ste si mohli vybrať typ podľa vzdialenosti od jamky. V podstate ide o inverzný vzťah, t. j. čím bližšie je hráč k jamke (čím kratšia je vzdialenosť), tým vyššie číslo palice by mal zvoliť.

Začiatočníci by si mali vybrať palice s väčšou dĺžkou a šírkou hlavy pre ľahšie odpalovanie. Hoci sa palice označujú ako železné, zvyčajne sa vyrábajú zo zliatin, takže tento názov je historický a vo všeobecnosti súvisí s tým, že hlava palice je kovová.

Železa nižšej kvality majú hlavy vyrobené z hliníka alebo zinkových zliatin, zatiaľ čo profesionálne palice sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo zo zliatiny ocele a volfrámu.

Hybridy

Hybridné golfové palice sú moderným typom palíc, ktoré kombinujú drevo a železo v dizajne s ohľadom na tvar hlavy. Hybridy používajú najmä začiatočníci a mierne pokročilí hráči, pretože sú tvarované pre presnejšie švihy a môžu sa používať na dlhú aj krátku hru.

Číslovanie hybridov je rovnaké ako pri železách a striedajú sa v podstate najvyššie čísla drevín a najnižšie čísla želez. Vďaka rozvíjajúcim sa technológiám možno v podstate celú škálu drevín a želez nahradiť hybridnými palicami v jednej sade, ktoré sú však primárne určené na tréning.

Úder s týmito palicami je zvyčajne veľmi dobrý, aj keď nie je úplne zasiahnutý sweetspot, preto sa nazývajú aj záchranné palice (rescue club). V konvenčných sadách sú zastúpené hybridné palice 3 a 4, ktoré sa používajú na odpalovanie loptičiek, ktoré by sa v konvenčných sadách odpalovali drevom 5 alebo 7 alebo železom 3 alebo 4.

Krídlo

Wedges sa používajú spolu so štandardnými železami a sú špeciálnym typom palice vyvinutej z tejto podkategórie.

Je to špeciálny typ palíc s kovovou hlavou so špecifickým tvarovaním, ktorý sa používa najmä na údery, ktoré sa vykonávajú na jamke (veľmi krátka hra) alebo sa používa, keď loptička uviazne v nejakej dostupnejšej prekážke (piesok, blato, vysoká tráva, mäkká pôda atď.).

Kliny majú rôzne vlastnosti a účely, preto sa označujú aj špeciálnymi názvami:

 • pitching wedge – pôvodne bola vyrobená ako železo č. 10 a je určená na veľmi krátke odpaly; táto wedge býva (podobne ako driver) štandardnou súčasťou golfového setu
 • piesočná wedge – je palica určená na vysokú hru, ktorá je špeciálne tvarovaná na údery z piesku
 • gap (approach, utility alebo tiež attack) wedge – je približovacia palica používaná na veľmi krátke vzdialenosti od jamky; zvyčajne sa v golfovom sete nenachádza, plne ju nahrádza pitching wedge
 • lob wedge – má veľmi vysoký loft a je určená na prekonávanie veľmi náročných prekážok vyžadujúcich takmer kolmú trajektóriu, najčastejšie sa používa, keď loptička skončí v pieskovej pasci – bunkri, čo je špeciálna kopcovitá prekážka s piesčitým sklonom; lob wedge sa dá ďalej modifikovať na high-lob wedge, ktorá má podobné vlastnosti s vyššou silou úderu
 • .

Puttery

Puttery sú dokončovacie palice, ktoré sa používajú pri hre na putting green. Tieto puttery sa používajú na presun loptičky do jamky, údery s týmito puttermi už nemajú výšku, loptička sa valí do jamky po dráhe, nie po trajektórii.

Základné delenie putterov súvisí s tvarom ich hlavy a sklonom shaftu a štandardne sa rozlišujú:

 • čepeľ – putter s veľmi úzkou rovnou hlavou s malým sweetspotom
 • polovičná maleta – určená pre pokročilých hráčov, hlava je o niečo väčšia a masívnejšia
 • mallet – vyberajú si ju hlavne začiatočníci, pretože umožňuje lepšie trafiť loptičku, ale jej presnosť a ovládateľnosť sú o stupeň horšie ako palice

Ako si vybrať golfový set

Golfové sety sa od seba líšia v závislosti od cieľovej skupiny, ktorá by mala palice používať – preto by ste pri výbere mali brať do úvahy predovšetkým nasledujúce aspekty:

 • schopnosť hráča – začiatočník, pokročilý, profesionál atď.
 • veková kategória – sady pre deti a mládež (junior – možno ďalej odstupňovať podľa čiastkových vekových kategórií a s prihliadnutím na výšku hráča), sady pre dospelých
 • pohlavie – golfový set možno rozlíšiť ako určený špeciálne pre mužov (pánsky) alebo ženy (dámsky) – rozdiel je zvyčajne v materiáli a celkovej hmotnosti palíc, tvar hláv možno tiež prispôsobiť
 • dominantná ruka – súpravy sa zvyčajne skladajú z palíc určených pre ľavákov alebo pravákov (rozlišuje sa orientácia hláv palíc)
 • Typ tašky – golfové sety sa zvyčajne dodávajú s taškou, takže sa musíte rozhodnúť, či chcete použiť prenosnú tašku alebo vozík atď.

Golfové sety vyrába množstvo výrobcov, ktorí sa zvyčajne komplexne orientujú buď na všetko golfové vybavenie, alebo priamo na palice.

Niektoré (najmä profesionálne) sady môžu byť zložené aj z klobúkov rôznych značiek (alebo je kvalitná taška kombinovaná s klobúkmi iných výrobcov), pretože existujú renomované spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výlučne výrobou niektorých sád alebo jednotlivých klieští.

Cena sady sa pohybuje v rádoch jednotiek až desiatok tisíc v závislosti od typu tašky a úrovne kvality paličiek. Najznámejší dodávatelia golfových súprav sú:

 • Callaway
 • Wilson
 • Spaldig
 • Titleist
 • Cleveland
 • a ďalšie

Pri výbere golfového setu je dobré sledovať niekoľko konkrétnych parametrov, medzi ktoré patria okrem iného:

 • počet a typ integrovaných klubov
 • špecifikácia dominantnej ruky a hendikepu
 • kvalita a typ tašky
 • prostriedky na krytie hlavy (vrecká na krytie hlavy pre hlavy palíc)

Tabuľka parametrov pre golfové sady

Vlastnosť Usporné parametre
Počet paličiek do 14
Typ palíc driver, putter, počet drevín, počet želez, pitching wedge, lob wedge
Dominantná orientácia vpravo/vľavo
Materiál hriadeľa kov/grafit/kompozit
Flex hriadeľ (flexibilita) extra tuhé (XS) / tuhé (S) / pevné (F alebo Uni) / bežné (R) / seniorské (S) / amatérske (A) / dámske (L alebo W)
Handicap nízka/vysoká
Úroveň hráča začiatočník/pokročilý/amatér/profesionál
Charakteristika hráča male/female/child/universal
Vrecko taška na vozík/taška na stojan
Odhalenie hlavy áno/nie

Najobľúbenejšie typy golfových setov podľa spotrebiteľov

Konkrétny golfový set by ste mali vyberať s ohľadom na jeho účel – ak hráte golf vášnivo, ale rekreačne, je dobré zamerať sa skôr na pomer cena/výkon (t. j. aký maximálny počet a typ palíc môžete získať v danej cenovej hladine).

V prípade, že ste poctivý amatérsky hráč, je lepšie zaplatiť viac za kvalitu zodpovedajúcu vášmu hendikepu, palice budú mať dlhšiu životnosť a nastavenie bude zodpovedať kompletným potrebám a požiadavkám, ktoré budete mať na hru. Tu je 10 najpredávanejších golfových súprav, ktoré si zákazníci vyberajú.

Spaldig BULLET CP9.5 – recenzia

Pánsky golfový set od spoločnosti Spaldig je určený pre pravákov a predstavuje veľmi kvalitný produkt za prijateľnú cenu. Sada je určená predovšetkým pre začínajúcich alebo stredne pokročilých rekreačných golfistov a obsahuje celkom 9 palíc – jeden driver a jeden hybrid s vysokým loftom (nahrádzajúcim železa s nízkym číslom), ako aj železá č. 6-9, sand wedge, pitching wedge a blade putter.

Všetky palice majú grafitový shaft s flexiou (ohybnosťou) bežného typu, sada obsahuje bag vybavený vodotesným plášťom a obaly na driver a hybrid.

Dôvody, prečo si kúpiť golfový set Spaldig BULLET CP9.5

 • kvalitné palice s dobrou odolnosťou určené pre začiatočníkov
 • nižší počet palíc pokrývajúci celý rozsah úderov
 • hodnota za peniaze

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový set Spaldig BULLET CP9.5

 • je určený predovšetkým pre menej skúsených hráčov
 • menej variabilné pre dlhú hru
 • čepelový putter nie je celkom vhodný pre začiatočníkov

Wilson Profile XD – recenzia

Golfový set Profile XD od spoločnosti Wilson je určený pre ľavákov a určený pre mužov, ale možno ho použiť aj ako dámsky set pre vyšších hráčov (dĺžka shaftu zodpovedá štandardom pánskeho setu.

Táto sada obsahuje 10 palíc – driver a fairway č. 3 (s krytmi), hybrid 5H (s krytmi striedajúcimi vyššie čísla fairway a nižšie čísla želez), železá 6-9, pitching a dand wedge a putter s čepeľou. Shaft palice je grafitový s pravidelnou flexiou (regular). Golfové palice sa dajú zložiť do stojanovej tašky.

Dôvody na kúpu golfovej súpravy Wilson Profile XD

 • kvalitná súprava pre začiatočníkov a stredne pokročilých hráčov, ľavákov, mužov a ženy
 • výber palíc pre potreby rekreačných hráčov
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový set Wilson Profile XD

 • Putter s čepeľou má náročnejšie ovládanie pre začiatočníkov
 • stojanček na 10 paličiek je napriek svojej ľahkej konštrukcii pomerne ťažký
 • malý úložný priestor na tašky, nízka úroveň vybavenia

CALLAWAY Solaire 11 Piece – recenzia

Golfová súprava Solaire od spoločnosti Callaway je kvalitnejší výrobok určený pre pokročilejšie golfistky. Súprava je určená pre ľavákov aj pravákov, preto je potrebné rozlišovať medzi RH (pravák) a LH (ľavák).

Sada obsahuje 10 palíc – driver, fairway č. 3, hybridy č. 5 a 6 (nahrádzajúce vyššie čísla fairway a železá do č. 6), železá č. 7-9, pitching a sand wedge, mallet putter. Drevá a hybridy sú vybavené krytmi, shafty sú grafitové s W flexom. Súprava je uložená v taške na košík so šiestimi priehradkami a siedmimi vreckami.

Dôvody na kúpu 11-dielnej golfovej súpravy Callaway Solaire

 • variabilné aplikácie
 • dobré vlastnosti tašky s veľkými úložnými priestormi
 • zloženie súpravy zodpovedá potrebám pokročilých hráčov
 • dizajnová hriadeľ

Dôvody, prečo si nekúpiť 11-dielny golfový set Callaway Solaire

 • nie celkom vhodné pre začiatočníkov
 • vysoká cena

Callaway Warbird 5 Review

Pánsky golfový set Warbird 5 od spoločnosti Callaway je určený pre náročnejších a skúsenejších hráčov. Súprava je k dispozícii vo verziách pre pravákov (RH) aj ľavákov (LH). Sada obsahuje 12 palíc a tašku na vozík.

Okrem drivera a fairwayovej palice č. 3 obsahuje aj hybrid č. 3, železá č. 4 až 9, pitching a sand wedge a mallet putter. Shafty palíc sú vyrobené z nerezovej ocele s Uni flex. Drevá a hybridy sú vybavené krytmi

Dôvody, prečo si kúpiť golfový set Callaway Warbird 5

 • ideálne pre pokročilých golfistov
 • univerzálne z hľadiska dominancie
 • kvalitné palice s pokročilým dizajnom
 • moderný dizajn putteru
 • priestranná taška

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový set Callaway Warbird 5

 • nie celkom vhodné pre začiatočníkov
 • vysoká cena

Wilson ULTRA XD Extended Golf Set – recenzia

Pánska golfová súprava Ultra XD je určená pre hráčov s prevahou pravej ruky. Sada je určená pre menej skúsených golfistov – začiatočníkov a stredne pokročilých – a obsahuje 10 palíc – driver a fairway č. 3, hybrid č. 5, železá č. 6-9, pitching a sand wedge, ako aj mallet putter.

Táto sada je určená pre hráčov vyššej postavy, palice majú väčšiu dĺžku, shafty sú vyrobené z grafitu (drevo) a ocele (železo a putter). Súprava je uložená v taške na stojane. Drevá a hybridy sú vybavené krytmi.

Dôvody na kúpu golfového setu Wilson Ultra XD

 • pohodlné pre starších hráčov a začiatočníkov
 • dobrý pomer ceny a kvality

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový set Wilson Ultra XD

 • len pre hráčov s dominanciou pravej ruky
 • stojanová taška s malým úložným priestorom, vysokou hmotnosťou a nedostatočným vybavením

Wilson Profile XD 2017 – recenzia

Pánsky golfový set Profile XD 2017 od spoločnosti Wilson je možné zakúpiť vo verziách pre pravákov aj ľavákov. Ide o veľmi obľúbenú sadu obsahujúcu 10 palíc – driver a fairway č. 3, hybrid č. 5, železá č. 6-9, pitching a sand wedge a putter s čepeľou.

Shafty všetkých palíc sú grafitové, v štandardnej pánskej dĺžke a s R flexom, iba putter má oceľový shaft. Lesy a hybridy majú uzávery. Súprava je uložená v taške na stojane.

Dôvody, prečo si kúpiť golfový set Wilson Profile XD 2017

 • pohodlné pre začiatočníkov
 • dobrý pomer ceny a kvality
 • ľahký a veľmi pekný dizajn

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový set Wilson Profile XD 2017

 • len pre hráčov s dominanciou pravej ruky
 • stojanová taška s malým úložným priestorom, vysokou hmotnosťou a nedostatočným vybavením
 • Putter s čepeľou je pre začiatočníkov ťažko ovládateľný

Dámska poltopánka Wilson Prostaff SGi 2019 – recenzia

Dámsky set Prostaff SGi 2019 od spoločnosti Wilson je ideálny set pre začínajúcich a rekreačných golfistov s prevahou pravej a ľavej ruky (treba vybrať).

Sada obsahuje 14 palíc – driver a fairway č. 5, železá č. 7-9, pitching a sand wedge, 6 hybridov striedajúcich sa so železami s nižšími číslami a paličkový putter. Shafty palíc sú z ľahkého grafitu, všetky sú uložené v taške na košík s priestrannými vreckami.

Dôvody, prečo kúpiť dámsky golfový set Wilson Prostaff SGi 2019

 • vhodné pre začínajúce golfistky
 • Až 14 palíc s rôznymi vlastnosťami na kvalitný tréning odpalov
 • príjemný dizajn a ľahká konštrukcia
 • priestranná taška na vozík s vybavením

Dôvody, prečo si nepožiadať o dámsky golfový set Wilson Prostaff SGi 2019

 • vhodné najmä pre začiatočníkov a ženy

Wilson Prostaff SGi Pánsky golfový set 2019 – recenzia

Pánsky golfový set Prostaff SGi 2019 od spoločnosti Wilson je určený pre golfistov s prevahou pravej a ľavej ruky (treba vybrať). Sada obsahuje 10 palíc – driver a fairway č. 5, železá č. 6-9, pitching a sand wedge, ako aj putter s paličkou.

Shafty palíc sú oceľové v štandardnej pánskej dĺžke (iba drevá sú grafitové), drevá a hybridy sú vybavené krytmi. Súprava je uložená v taške na stojane.

Dôvody, prečo kúpiť golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – pánsky

 • kvalitná súprava za dobrú cenu
 • optimálne rozloženie klubovej strelnice

Dôvody, prečo nekupovať golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – pánsky

 • malý priestranný stojan

Callaway Warbird Men's Set – Review

Pánsky golfový set Warbird od spoločnosti Callaway je určený pre pokročilejších hráčov golfu s prevahou pravej a ľavej ruky (treba si vybrať).

Sada je k dispozícii v dvoch verziách (s grafitovými a oceľovými shaftmi) a obsahuje 11-12 palíc – driver, fairway č. 3 (alebo 5), hybrid č. 3 (alebo 4), 4'9 (alebo 5-9) železa, pitching a sand wedge a mallet putter.

Drevá a hybridy sú vybavené krytmi. Súprava je uložená v taške na košík s priestrannými vreckami.

Dôvody, prečo si kúpiť pánsky golfový set Callaway Warbird

 • variabilita výberu palice podľa hendikepu a skúseností
 • moderný putter s uretánovou vložkou pre väčšiu presnosť
 • priestranná taška na vozík s vybavením

Dôvody, prečo si nekúpiť pánsky golfový set Callaway Warbird

 • vhodné pre pokročilých hráčov
 • vysoká cena

Dámska golfová polsada PowerBilt TPX 4.0 – recenzia

Dámska súprava PowerBilt je určená pre začiatočníkov, ktorí sa golfu venujú predovšetkým rekreačne. Sada je určená pre hráčky s prevahou pravej ruky a pozostáva zo 6 palíc – drivera, hybridu č. 5, želez č. 7 a 9, sand wedge a mallet puttera. Všetko je uložené v taške na stojane bez krytov.

Dôvody, prečo si zaobstarať dámske golfové loptičky PowerBilt TPX 4.0

 • vhodné pre začiatočníkov
 • veľmi nízka cena

Dôvody, prečo si nekúpiť dámsky golfový set PowerBilt TPX 4.0

 • určené výhradne pre začiatočníkov a ženy
 • Ukladanie v malej stojanovej taške
 • nízky rozsah výkonu tyče

Přidat komentář