TOP 10 golfových loptičiek na slovenskom trhu

Hoci sa môže zdať, že golfové loptičky sú najmenej náročným typom golfového vybavenia, opak je pravdou. Golfové loptičky prešli za svoju existenciu dlhú cestu a osobitná oblasť vývoja sa venuje zabezpečeniu maximálnej kvality, často s pridanou hodnotou.

Dnešné moderné typy používané profesionálmi môžu byť vybavené rôznou funkčnou integrovanou elektronikou, ktorá pomáha pri ich vyhľadávaní a slúži na generovanie herných štatistík a ich následnú analýzu. Výber golfovej loptičky teda nie je úplne jednoduchý. Je potrebné vziať do úvahy niekoľko parametrov, ktoré určujú jeho herné vlastnosti.

História a rozdelenie golfových loptičiek

Golf sa hrá už viac ako šesť storočí a všetko jeho vybavenie tak môže v dnešnej dobe dosahovať vysokú kvalitu, najmä v oblasti profesionálneho športu.

Historické golfové loptičky

Golfové loptičky sa vyvíjali predovšetkým s hľadiskom na materiály používané na ich výrobu a následne aj na výrobnú technológiu orientovanú na dosiahnutie ideálneho tvaru. Prvé gule boli vyrobené z dreva rôznej tvrdosti a vyrezané do okrúhleho tvaru.

Tie boli postupne nahradené kompozitnými loptičkami, vyplnenými koženým materiálom s vrchnou vrstvou. Až koncom 19. storočia nastala revolúcia a lopty sa začali odlievať z polymérových materiálov.

Prvým z nich bol prírodný kaučuk, ktorý bol postupne nahradený modernejšími polymérmi a zložitejšou konštrukciou, čo umožnilo dosiahnuť požadovanú (a následne štandardizovanú) hmotnosť a optimálne letové vlastnosti.

V súčasnosti sú bežné guľôčky pozostávajúce z niekoľkých vnútorných výplňových vrstiev so špeciálnym vytvrdeným povrchom, na ktorom možno vytvárať textúry pomocou profilovania a dizajnových odtlačkov.

Špecifikácie golfovej lopty

Dnešné moderné golfové loptičky sa vyrábajú tak, aby ich špecifikácie spĺňali normatívne požiadavky. Podľa pravidiel golfu musí mať loptička maximálnu hmotnosť 45,93 g a minimálny priemer 42,67 mm, pričom jej tvar sa musí približovať ideálnej loptičke.

Takáto lopta môže pri náraze dosiahnuť rýchlosť až 250 km/h. Z hľadiska štruktúry povrchu a profilácie musí golfová loptička odkazovať na pôvodné kožené loptičky plnené perím. Na jeho povrchu sú pravidelne rozmiestnené jamky, ktoré ovplyvňujú jeho letové vlastnosti.

Typy golfových loptičiek

Golfové loptičky sa klasifikujú podľa dvoch hľadísk – štruktúry materiálu, ktorá určuje účel loptičky, a kvality vyplývajúcej z opotrebovania. Rozdelenie materiálov na jednotlivé typy guľôčok zahŕňa:

 • Jednovrstvové (jednodielne) – lopty vyrobené z jedného kusu – z jednodielneho materiálu. Sú určené predovšetkým na školenie, ale ich použitie sa postupne vytláča inými typmi,
 • Dvojvrstvové (dvojdielne) – sú kompozitné gule, ktorých štruktúra pozostáva z dvoch materiálov, vnútorného guľového jadra z veľmi odolného materiálu (zvyčajne s prímesou titánu) a vonkajšieho obalu (obalová vrstva s povrchovou úpravou),
 • Trojvrstvové (trojdielne) – t. j. trojvrstvové kompozitné guľôčky majú menšie jadro obalené polymérovou (pružnou) vrstvou, na ktorej je nanesený kryt s povrchovou úpravou,
 • Štyridielne – sú kompozitné loptičky s najmenším ťažkým jadrom, na ktorom sú nanesené ďalšie vrstvy z rôznych (väčšinou polymérových) materiálov, ktoré dodávajú loptičke rôzne vlastnosti, najmä pokiaľ ide o správanie sa počas letu,
 • Päťvrstvový (päťdielny) – jadro v tomto prípade obklopuje viacero vrstiev z rôznych materiálov, ktoré zlepšujú aerodynamické vlastnosti lopty. Sú určené predovšetkým na profesionálne hranie.

Hráčske lopty a lopty do jazera

Použité loptičky sa označujú ako hrané loptičky. Zvyčajne ide o loptičky z turnajov alebo iných golfových podujatí, ktoré boli recyklované a sú podstatne lacnejšie ako nové loptičky.

Pri nákupe golfových loptičiek si môžete vybrať špičkové loptičky od popredných výrobcov a značiek. Použité golfové loptičky sú zvyčajne vo veľmi dobrom stave a ich výkon je porovnateľný s novými loptičkami. Sú vhodné najmä pre začiatočníkov a amatérov, zatiaľ čo profesionáli ich používajú najmä na tréning.

Okrem použitých loptičiek je možné kúpiť kvalitné značky takzvaných jazerných loptičiek. Ide o loptičky, ktoré boli zozbierané na ihrisku z rôznych ťažko dostupných prekážok. Okrem vodných prekážok, od ktorých je odvodený ich názov, sa guľôčky objavujú aj v kríkoch, vysokej tráve atď.

Klasifikácia loptičiek – triedy kvality

Hracie loptičky sa zvyčajne ďalej klasifikujú z hľadiska kvality podľa stupňa opotrebovania. Loptičky sa zvyčajne predávajú v sadách po niekoľkých kusoch a v baleniach sa zvyčajne miešajú loptičky dvoch susedných kvalitatívnych tried. Týmto spôsobom sa rozlišujú:

 • AAA – predstavujú triedu golfových loptičiek vysokej kvality, ktorých opotrebenie dosahuje maximálne tri jamky,
 • AAA – je kvalitatívna trieda loptičiek, ktoré majú o niečo väčšie opotrebenie ako predchádzajúca úroveň. Tieto lopty môžu mať povrchové škvrny a značky,
 • AA – okrem povrchových škvŕn a značiek môžu mať lopty tejto triedy aj povrchové odreniny,
 • A – loptičky v tejto kvalitatívnej triede sú viditeľne opotrebované, majú vyblednutú farbu, odreniny alebo nerovnosti povrchu,
 • B – loptičky v tejto kvalitatívnej triede sú tiež viditeľne používané s vysokým stupňom poškodenia povrchu, ale neobsahujú praskliny a nepatria sem loptičky, s ktorými sa hralo dlhší čas. Sú určené predovšetkým na účely školenia,
 • C – je kvalitatívna trieda, ktorá zahŕňa loptičky, ktoré sú výrazne poškodené. Tieto loptičky sú určené predovšetkým na nácvik rôznych typov techník úderov (najmä pre začiatočníkov).

Ďalšou kvalitatívnou triedou sú opravené guľôčky, t. j. guľôčky, na ktorých bola vhodnými prostriedkami obnovená pôvodná povrchová úprava krycej vrstvy. Tieto loptičky sa označujú ako refinish alebo refurbish a nesú označenie PR.

Môžete si kúpiť zmesi golfových loptičiek v rôznych kombinovaných triedach kvality. Tie určujú najmä cenu balenia a potom priamo účel ich použitia. Hracie loptičky alebo loptičky na jazero sa zvyčajne používajú na tréning, ale môžu sa používať aj na amatérskych turnajoch (ak si vyberiete kvalitnú triedu). Zmesi sa zvyčajne predávajú v týchto triedach:

 • AAAA/AAA – sú určené pre amatérsku hru, cena je o niečo vyššia ako pri iných triedach a mixoch hraných loptičiek,
 • AAA/AA – sú podstatne lacnejšie a veľmi vhodné na intenzívny tréning. Vďaka nízkemu opotrebovaniu sú aerodynamické vlastnosti týchto guľôčok porovnateľné s novými alebo mierne opotrebovanými,
 • AA/A – sú určené na tréning menej skúsených hráčov, ktorí nemajú dostatočne vybudovanú techniku úderov.

Mixy je možné vytvoriť aj z viacerých tried a pokročilí hráči ich používajú na tréning úderov a hranie hier. Najbežnejšie dostupné zmesi sú AA-AAAA a A-AAA.

Dizajnové typy golfových loptičiek

Golfové loptičky sa vyrábajú aj v rôznych komerčných modifikáciách alebo pre špecifické skupiny hráčov. Môžu sa líšiť najmä farbou, typom potlače, špeciálnym povrchom (efektné sú aj svietiace golfové loptičky), loptičkami určenými pre golfistky alebo deti atď. Špeciálnou skupinou sú technologicky vyspelé loptičky so zabudovaným GPS a ďalšími funkciami.

Ako si vybrať správne golfové loptičky

Výber typu golfových loptičiek závisí najmä od úrovne a skúseností hráča a účelu, na ktorý sa budú používať. Pre hráčov s vynikajúcimi zručnosťami a veľkými skúsenosťami a pre profesionálov, ktorí sú schopní zahrať jamku s jednou loptičkou a vyhnúť sa všetkým prekážkam, sú vhodné nové loptičky a pre tréning sú vhodné hrané loptičky s minimálnym opotrebovaním.

Začiatočníci, stredne pokročilí a pokročilí hráči zvyčajne používajú loptičky rôznych tried. Cena za balenie sa môže pohybovať od veľmi nízkej (približne 400 Kč za 12 loptičiek) až po veľmi vysokú, keď jednu loptičku možno kúpiť v priemere za 1000 Kč a viac.

Pri kúpe nových golfových loptičiek je k dispozícii množstvo produktov od rôznych renomovaných výrobcov. Medzi najznámejších a najväčších výrobcov golfových loptičiek patria tieto spoločnosti:

 • Titleist
 • Callaway
 • Wilson
 • Srixon
 • Taylormade
 • Bridgestone

Sledovanie parametrov golfovej loptičky

Nové (a hrané) loptičky sa líšia predovšetkým letovými vlastnosťami, tvrdosťou, rotáciou atď., čo je spôsobené vrstvením a zložením materiálu. Zloženie materiálu určuje základné herné vlastnosti loptičiek a celkové herné vlastnosti. Vďaka týmto parametrom je možné vybrať správnu loptu pre každého. Sledovanými parametrami sú preto:

 • Potrebná rýchlosť golfového švihu – loptičky sú špeciálne tvarované na dosiahnutie optimálnej rýchlosti letu,
 • Spin – definuje tendenciu loptičky k točeniu
 • Aerodynamika – je daná počtom jamiek na povrchu, ktoré sú rôzne tvarované, ich prítomnosť ovplyvňuje presnosť švihu

Tabuľka parametrov golfovej loptičky

Vlastnosť Usporné parametre
Spotreba nové/hrané/jazerné lopty
Trieda kvality (pre opotrebované) AAAA-A, B, C, zmesi
Potrebná rýchlosť švihu nízka/stredná/vysoká
Spin nízka/stredná/vysoká
Počet jamiek 250-450
Kompresia jadra nízka (60) / vysoká (90)
Tvrdosť tvrdé/mäkké

Najobľúbenejšie typy golfových loptičiek podľa spotrebiteľov

Najpredávanejšie značky a typy golfových loptičiek boli vybrané na základe spotrebiteľských recenzií. Vo všeobecnosti sa uprednostňujú mäkšie loptičky, pretože prevažná väčšina spotrebiteľov hrá golf rekreačne a nemá dostatočnú rýchlosť švihu na prekonanie dlhých vzdialeností pri vyšších tvrdostiach jadra a poťahu. Tu sú ich základné charakteristiky.

Callaway Warbird Plus 12 ks – recenzia

Golfové loptičky Callaway Warbird Plus sú štandardné dvojvrstvové loptičky s dobrou letovou rýchlosťou vďaka vysokej kompresii jadra a vhodnej aerodynamike povrchu pre stabilitu vo vetre. Textúra povrchu má šesťuholníkový tvar, ktorý znižuje trenie a podporuje presnosť úderu. Balenie obsahuje 12 loptičiek za veľmi rozumnú cenu

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Callaway Warbird Plus 12

 • dobré letové vlastnosti
 • dobrá stabilita vo vetre
 • optimálna presnosť švihu
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Callaway Warbird Plus 12

 • vhodné najmä na školenie
 • nízka životnosť

Titleist Pro V1 – recenzia

Nová generácia golfových loptičiek Titleist Pro V1 je určená predovšetkým pre profesionálnych golfistov a hráčov s rozsiahlymi skúsenosťami. Vďaka špecifickej aerodynamike je možné s týmito loptičkami dosiahnuť dlhšiu švihovú vzdialenosť pri rovnakej sile úderu. Loptičky majú veľmi mäkké jadro a poťah a vyznačujú sa technológiou drop-and-stop a vysokou presnosťou.

Dôvody na kúpu golfových loptičiek Titleist Pro V1

 • dobré letové vlastnosti, dlhý dolet
 • vysoká presnosť
 • dizajn typu drop-and-stop
 • citlivý soft

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Titleist Pro V1

 • nízka životnosť
 • vysoká cena

Srixon Ulti Soft – recenzia

Golfové loptičky Srixon Ulti Plus sú určené pre stredne pokročilých golfistov so strednou rýchlosťou švihu. Je to mäkká dvojvrstvová loptička s 324 jamkami pre presný a aerodynamický let na dlhé vzdialenosti. Lopta je veľmi mäkká s veľmi nízkou kompresiou jadra.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Srixon Ulti Soft

 • dobré letové vlastnosti, dlhý dolet pri nízkych a stredných rýchlostiach švihu
 • vysoká presnosť
 • citlivo mäkké
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Srixon Ulti SoftT

 • nízka životnosť

CALLAWAY CHROME SOFT – recenzia

Štvorvrstvové golfové loptičky Callaway Chrome Soft s mäkkým jadrom sa vyznačujú presným, rovným a dlhým letom. Sú určené pre golfistov so strednou rýchlosťou švihu. Balenia sa zvyčajne predávajú po troch kusoch, cena závisí od triedy. Počet jamiek 332.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Callaway Chrome Soft

 • dobré letové vlastnosti, dlhý dolet pri strednej rýchlosti švihu
 • vysoká presnosť
 • citlivo mäkké
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať mäkké golfové loptičky Callaway Chrome

 • nízka životnosť

Callaway Supersoft 2019 – recenzia

Golfové loptičky Callaway Supersoft 2019 sú štrukturálne dvojvrstvové so špeciálnou povrchovou úpravou so šesťuholníkovými jamkami. Charakter loptičky je veľmi mäkký vďaka nízkej kompresii jadra a polymérového poťahu, povrchová úprava minimalizuje trenie pri lete. Preto je aj švih veľmi presný s minimálnym spinom. Balenie zvyčajne obsahuje 12 guľôčok.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Callaway Supersoft 2019

 • dobré letové vlastnosti, dlhý dolet
 • vysoká presnosť a minimálne trenie vďaka špeciálnemu povrchu
 • citlivo mäkké
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Callaway Supersoft 2019

 • vhodné najmä na cvičenie
 • nízka životnosť

Srixon AD333 12 ks – recenzia

Srixon AD333 je značka golfových loptičiek s vyšším výkonom. Vďaka vysokému stlačeniu jadra a počtu jamiek sú tieto loptičky veľmi presné a majú stabilný let. Hoci ide o dvojvrstvový typ loptičky, jej kvalitatívne vlastnosti sú pomerne dobré a vhodné pre náročnejších hráčov s vyššou rýchlosťou švihu.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Srixon AD333

 • dobré letové vlastnosti
 • dobrý rozsah
 • optimálna životnosť
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Srixon AD333

 • tvrdšie na dotyk
 • nie je vhodný pre začiatočníkov

Callaway Chrome Soft X Truvis Golf – recenzia

Štvorvrstvové golfové loptičky Callaway Truvis Golf Series majú jedinečnú prierezovú konštrukciu obsahujúcu dvojvrstvové jadro so strednou kompresiou. Zloženie materiálu umožňuje riadenie rotácie a dráhy letu. Rýchlosť, presnosť a dĺžka letu sú podporované technológiou šesťuholníkových jamiek, ktorých je na povrchu 332,

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Callaway Chrome Soft X Truvis

 • veľmi dobré letové vlastnosti
 • riadenie otáčania a trajektórie
 • optimálna životnosť
 • veľmi dobrá aerodynamika

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Callaway Chrome Soft X Truvis

 • nie je vhodný pre začiatočníkov
 • vyššia cena

Míčky Callaway Chrome Soft TRUVIS 18 – recenzia

Loptičky Callaway série TRUVIS 18 sú navrhnuté špeciálne pre začínajúcich golfistov. Ich hlavnou výhodou je dimplovaný povrch pre nízke trenie. Je to veľmi mäkká loptička s nízkou kompresiou jadra na dlhšie vzdialenosti.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Callaway Chrome Soft Truvis 18

 • dobré výsledky najmä pre začiatočníkov
 • veľmi jemný pocit
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Callaway Chrome Soft Truvis 18

 • nízka životnosť

Srixon Tour Special 15 ks – recenzia

Golfové loptičky Srixon Tour Special sú určené pre začínajúcich a stredne pokročilých golfistov. Konštrukcia povrchu a mäkkosť loptičiek umožňuje dosiahnuť pomerne dobré vzdialenosti aj pri nízkych rýchlostiach švihu.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Srixon Tour Special 15

 • dobré výsledky najmä pre začiatočníkov
 • veľmi jemný pocit
 • priaznivá cena

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Srixon Tour Special 15

 • nízka životnosť
 • nízka presnosť

Bridgestone Tour B XS – recenzia

Golfové loptičky Bridgestone Tour B XS majú viacvrstvovú štruktúru s kompozitným jadrom a mäkkým poťahom, ktorý umožňuje presnejšiu hru na jamke. Okrem toho zvýšené stlačenie jadra a vhodná konštrukcia povrchu podporujú dlhé a presné dosahy. Povrch má 330 jamiek so špecifickým aerodynamickým tvarom. Lopta je určená pre pokročilejších hráčov.

Dôvody, prečo kúpiť golfové loptičky Srixon Tour Special 15

 • presný a dlhý dosah
 • dizajn povrchu pre lepšiu aerodynamiku
 • optimálna tvrdosť vrstveného jadra

Dôvody, prečo nekupovať golfové loptičky Srixon Tour Special 15

 • vyššia cena

Prečo sme tieto kúsky zaradili do top 10

Prehľadali sme mnohé webové fóra, sociálne skupiny a profily profesionálnych golfistov a porovnali ich tipy a rady týkajúce sa výberu správnych loptičiek pre hru v Českej republike.

A toto je výsledok nášho úsilia, ktorý bude samozrejme pravidelne aktualizovaný podľa noviniek a osvedčených loptičiek na našom trhu.

Přidat komentář