TOP 10 golfových topánok na slovenskom trhu

Rovnako ako pri mnohých iných športoch je golfová obuv okrem špeciálneho vybavenia veľmi dôležitou súčasťou kompletného vybavenia. Vzhľadom na štandardné podmienky, v ktorých prebiehajú golfové tréningy alebo turnaje, je nevyhnutné, aby bola golfová obuv vyrobená (a vybraná) s dôrazom na maximálne pohodlie počas dlhého nosenia a odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Kritériá pre výber golfovej obuvi sú spojené predovšetkým s charakteristickými vekovými a rodovými rozdielmi, ktoré sú doplnené špeciálnymi materiálovými a funkčnými riešeniami, detailmi a dizajnom.

Ako si vybrať golfovú obuv

Golfová obuv sa štandardne vyrába ako špeciálna dizajnová obuv so spoločnými prvkami a rôznymi dizajnmi pre rôzne demografické skupiny spotrebiteľov.

Pri výbere obuvi sa preto v prvom rade zamerajte na správnu veľkosť. Podobne ako pri iných športoch je ideálne, aby topánka dobre sedela na nohe a nikde netlačila, ale keďže pri švihu do topánky je potrebné, aby maximálne sedela, mala by poskytovať čo najmenšiu vôľu.

Preto je ideálne vybrať si golfovú obuv presne podľa veľkosti chodidla (alebo o pol čísla menšiu) s dobrým viazaním. Potom by sa mali zvážiť ďalšie funkčné riešenia vrátane jediného návrhu, materiálového riešenia alebo opatrení so špeciálnymi doplnkovými technológiami.

Až v poslednej fáze sa zameriavate na dizajn, ktorý je tiež dôležitý, avšak najmä kvôli tvarovaniu konkrétneho chodidla.

Dizajn podrážky golfovej obuvi

Ďalším dôležitým aspektom golfovej obuvi je dizajn podrážky. Keďže golfisti sa pri hre pohybujú najmä na trávnatom a nespevnenom teréne (podobne ako futbalová obuv na prírodný trávnik), golfová obuv je zvyčajne vybavená špeciálnou úpravou podrážky s lepšou priľnavosťou a stabilitou pre potrebné prispôsobenie počas švihu.

V tomto ohľade sa rozlišujú tri základné typy golfovej obuvi:

 • so štandardnou podrážkou
 • hrot
 • bez hrotov

Golfová obuv so štandardnou podrážkou (tradičná)

Tradičná golfová obuv vychádza z koncepcie golfovej obuvi, ktorá sa používa na hranie už po stáročia. V porovnaní so športovou golfovou obuvou (s hrotmi alebo bez hrotov) sú vyrobené z pevného a nepriepustného materiálu (koža) a s minimálnym vzorom podrážky.

Takto upravená obuv veľmi dobre sedí na nohe a umožňuje optimálne prispôsobenie, ideálne do bežného terénu za dobrého počasia. Chôdza v tradičných topánkach je pomerne pohodlná, ale zapínanie počas švihu nedosahuje rovnaký účinok ako športové topánky so špeciálne upraveným vzorom podrážky.

Boty s hrotmi

Obuv vybavená protišmykovou úpravou v podobe odnímateľných hrotov je veľmi účinným riešením podrážky, najmä pri úderoch.

Chôdza v takejto obuvi je menej pohodlná, pretože v tvrdom teréne (za dobrého počasia) sa hroty zasekávajú, zatiaľ čo v nekvalitnom teréne (za dažďa alebo mrholenia) sa zabárajú do zeme, čo sťažuje došľap kvôli obaleniu blatom a zároveň sa výrazne opotrebúva.

Výhodou hrotov je možnosť ich výmeny v prípade straty funkčnosti. Podrážka golfovej topánky s hrotom môže byť vybavená dvoma vláknami týchto prvkov, a to:

  .

 • metalické
 • plastové

Kovové hroty

Používajú ho najmä profesionálni golfisti. Ich nespornou výhodou je vyššia účinnosť a odolnosť vďaka vysokej pevnosti materiálu a ostrým hrotom.

Obuv s kovovými hrotmi na podrážke je vhodná najmä do zlého počasia, nie je vhodná na použitie na tvrdom podklade, pretože bežná chôdza je s nimi veľmi problematická a hroty sa tak ničia.

Pozornosť treba venovať aj jamkám s veľmi nízko pokosenou trávou. Neopatrným šliapaním na kovové hroty môžete vytrhnúť trávnik, a tým znehodnotiť povrch.

Plastové rukávy

Sú podstatne mäkšie ako kovové, a preto oveľa lepšie odolávajú chôdzi po tvrdšom teréne. Hoci sa špičky týchto hrotov rýchlejšie opotrebúvajú, chôdza v topánkach s touto úpravou podrážky nie je taká náročná a zároveň poskytujú dostatočnú oporu chodidlu počas švihu.

Veľkou výhodou plastových klieští je možnosť ich výmeny v prípade nadmerného obrusovania.

Bezšľapková obuv

Atletická golfová obuv bez hrotov je optimálnou voľbou pre začiatočníkov, ako aj pre náročnejšie podmienky na ihrisku, najmä na veľmi tvrdom povrchu.

Tento typ obuvi má na podrážke protišmykový vzor zložený zo špeciálnych prvkov navrhnutých tak, aby poskytovali dostatočnú oporu počas švihu. Hoci nedosahujú efekt špicatej obuvi na mokrejších povrchoch, sú oveľa pohodlnejšie na bežné prechádzky medzi odpaliskami a jamkami za každého počasia.

Materiály golfovej obuvi a súvisiace vlastnosti

Vrchná časť golfovej obuvi, ktorá chráni členok a zabezpečuje pevné uchytenie nohy vrátane spevnenia v oblasti členku, je potrebná najmä s ohľadom na tepelný a vlhkostný komfort nohy.

Materiálové prevedenie obuvi teda súvisí predovšetkým s ročným obdobím, v ktorom sa má používať, t. j. do chladného a vlhkého prostredia je určená uzavretá, nízka alebo úplne nepriedušná obuv s dobrou vodotesnosťou a tepelnou izoláciou. Golfová obuv sa štandardne vyrába v niekoľkých materiálových variantoch, ktoré určujú aj konečný tvar. Rozlišujú sa preto podľa:

 • kožené golfové topánky
 • golfové topánky zo syntetickej kože (koženky)
 • golfová obuv z prírodných alebo syntetických tkanín

Členková časť obuvi je zvyčajne vystužená, aby sa spevnila päta.

Kožená golfová obuv

Topánky z pravej kože sú vždy vyrobené v tradičnom štýle. Jej hlavnými výhodami sú súčasná nepremokavosť a dobrá priedušnosť, ktorá zaručuje, že sa noha v obuv nepotí ani počas horúcich vlhkých dní.

To je dôležité najmä počas dlhších turnajov v striedavom počasí (jar, jeseň). Kožené čižmy sú tiež šité s cieľom, aby po zaviazaní ideálne priliehali k nohe a aby sa v nich noha čo najmenej pohybovala. Tento typ obuvi je zvyčajne najodolnejší a najdrahší.

Golfová obuv z umelej kože

Na rozdiel od kože je koža pre športovú obuv o triedu horším materiálom, ktorý sa síce pozitívne premieta do jej ceny, ale nedosahuje rovnakú pevnosť a pohodlie.

Syntetická koža sa používa v športovej golfovej obuvi vybavenej hrotmi a s bezhrotovou úpravou. Obuv sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči vode, avšak jej priedušnosť je pomerne nízka. Používajú sa hlavne v chladnejších vlhkých dňoch, pretože poskytujú pomerne dobrú tepelnú izoláciu.

Golfová obuv zo syntetických alebo prírodných vlákien

Tento typ obuvi je klasicky športový a kombinuje rôzne tkané materiály so špecifickými vlastnosťami pre zaručenú nepremokavosť a priedušnosť.

Cena topánok zodpovedá syntetickej koži a je možné ich zakúpiť v rozličných prevedeniach – ako vysoko nepremokavé (s povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do vnútra topánky), vysoko priedušné (vhodné najmä na veľmi horúce dni s poréznym charakterom a nízkou odolnosťou voči vode) a špeciálne.

Špeciálna golfová obuv

Golfovú obuv si môžete zakúpiť aj v špeciálnych prevedeniach s atypickými kombináciami materiálov alebo funkčných prvkov. Špeciálnymi typmi golfovej obuvi sú napríklad barefoot modely alebo obuv určená na zimné nosenie.

Golfová obuv naboso

Barefoot sa v poslednom čase stáva čoraz obľúbenejším typom obuvi s veľmi flexibilnou podrážkou a ľahkým, elegantným dizajnom, ktorý pomáha výrazne spevniť chodidlo a podporuje prirodzený došľap.

Golfová obuv v barefoot prevedení je špeciálne navrhnutá tak, aby zabezpečila pohodlie počas dlhých turnajov alebo hier a zároveň umožnila veľmi pevný postoj počas švihu.

Zimná golfová obuv

Zimná golfová obuv Spoecific má zvýšenú konštrukciu s väčším krytím členku a vysokou vodotesnosťou a tepelnou izoláciou. Sú určené len na hru vo veľmi chladných podmienkach a zaručujú vysokú stabilitu aj na mäkkom a veľmi mokrom povrchu.

Väzobné systémy

Šnurovanie golfovej obuvi je zvyčajne navrhnuté ako systém s elastickými šnúrkami s nastaviteľným pevným zapínaním. Okrem bežného šnurovania a pružného pevného šnurovania sa používa aj špeciálny mechanický systém šnurovania so zámkom v zadnej časti topánky, pomocou ktorého sa topánky rýchlo utiahnu a uvoľnia.

Výrobcovia golfovej obuvi a ich cena

Na výrobe golfovej obuvi sa podieľa množstvo spoločností, ktoré sa nemusia nevyhnutne zameriavať priamo na dizajn a výrobu golfového vybavenia. Spoločnosti, ktoré majú vo svojom výrobnom programe golfovú obuv, môžu byť buď priamo zamerané na tento typ výrobku, alebo môžu ponúkať kompletné golfové vybavenie, alebo na druhej strane navrhovať športovú obuv pre rôzne oblasti.

Medzi najznámejšie a najpredávanejšie značky patria golfové topánky Adidas, FootJoy, Callaway, Mizuno a Ecco. Cena obuvi sa bežne pohybuje od 500 do 5000 Kč v závislosti od funkčnosti a kvality prevedenia.

Tabuľka parametrov pre golfovú obuv

Funkcia Usporné parametre
Materiál koža/umelá koža/pevný syntetický materiál
Hmotnosť ľahký/ťažší
Vodotesný vysoký/nízky
Trvanlivosť vysoký/nízky
Na obdobie jar-jeseň/leto/zima
Materiál podrážky flexibilné/tuhé
Dizajn podrážky tradičné/bez hrotu/bez hrotu
Väzba štandardné / špeciálne / mechanické
Speciálny dizajn zima/barefoot/ostatné

Najobľúbenejšie typy golfovej obuvi podľa spotrebiteľov

Optimálny typ golfovej obuvi súvisí s viacerými faktormi a z hľadiska spotrebiteľa sa uprednostňujú najmä tie, ktoré poskytujú maximálne pohodlie vzhľadom na obvyklé podmienky, v ktorých sa nosia.

Mnohí hráči sa zameriavajú aj na dizajn a farebné prevedenie, ale väčšina si vyberá obuv na základe špecifických vlastností, ktoré zaručujú dobrú stabilitu nohy počas náročnej dlhej chôdze a počas švihu.

Zvážte väčšiu investíciu do golfovej obuvi, najmä ak plánujete hrať tento šport na plný úväzok a očakávate, že na ihrisku strávite dlhé hodiny tréningom alebo hraním turnajov. Pre rekreačných hráčov nie je potrebné kupovať obuv so špeciálnymi úpravami.

Tu je 10 najpredávanejších modelov golfovej obuvi, ktoré si zákazníci vyberajú.

Under Armour Showdown E Mens white/black/green – recenzia

Topánky Under Armour bez hrotov sú veľmi pohodlné z atletickej kože s vysokou vodoodolnosťou a priedušnosťou. Topánka je vhodná pre pokročilejších hráčov, má pohodlný dizajn a vnútornú konštrukciu s mäkšou pätou pre celodenné pohodlie pri chôdzi. Konštrukcia podrážky kladie vysoký odpor pri rotácii počas švihu, je vhodná na tvrdé aj mäkšie povrchy. Cena obuvi je o niečo vyššia.

Dôvody, prečo si zaobstarať pánsku golfovú obuv Under Armour Showdown E

 • kvalitná obuv pre pokročilých hráčov
 • veľmi pohodlné, priedušné a nepremokavé
 • s upravenou vnútornou vložkou a spevnením päty pre celodenné nosenie
 • všeobecne dostupné vo všetkých veľkostiach

Dôvody, prečo si nekúpiť pánske golfové topánky Under Armour Showdown E

 • Pouze pre hráčov mužského pohlavia – dizajn pre mužskú nohu, nie je možné zakúpiť v neštandardných veľkostiach
 • vyššia cena

Callaway Chev Mission Mens black – recenzia

Rad pánskych golfových topánok Chew Mission od spoločnosti Callaway je veľmi dostupnou voľbou, pokiaľ ide o cenu topánok. Topánky sú veľmi vhodné pre začiatočníkov alebo rekreačných hráčov, povrchový materiál je veľmi priedušný s vodeodolnou úpravou. Topánky sú vybavené cepínom a drážkou pre dobrú stabilitu. Vnútorná konštrukcia topánky je veľmi pohodlná.

Dôvody, prečo si kúpiť pánsku golfovú obuv Callaway Chev Mission

 • Vysokokvalitná priedušná a nepremokavá obuv
 • dobrá stabilita a sila švihu
 • pohodlná stielka
 • vhodné pre začiatočníkov
 • nízka cena

Dôvody, prečo si nekupovať pánsku golfovú obuv Callaway Chev Mission

 • primárne vhodné do pekného počasia, nedostatočná odolnosť v náročných podmienkach
 • vhodné predovšetkým pre rekreačných hráčov
 • vstavané podpery sťažujú pohyb po ihrisku

Callaway Apex Lite Mens black/grey – recenzia

Apex Lite pre mužov od spoločnosti Callaway je dizajnová golfová obuv bez hrotov s nižšou vodotesnosťou a veľmi dobrou priedušnosťou. Riešenie podrážky zabezpečuje optimálnu stabilitu rotácie chodidla počas švihov. Veľmi ľahké a pohodlné aj pri dlhom nosení.

Dôvody, prečo si kúpiť pánsku golfovú obuv Callaway Apex Lite

 • veľmi priedušné a pohodlné
 • vhodné najmä pre začiatočníkov, a to aj na tvrdom povrchu

Dôvody, prečo si nekupovať pánsku golfovú obuv Callaway Apex Lite

 • vhodnejšia obuv pre nohy s vysokým nártom
 • vhodné najmä do teplého počasia
 • vyššia cena

Ecco Golf Biom Cool Pro Mens white/scarlet – recenzia

Vysokokvalitná golfová obuv Ecco Biom Cool bez hrotov je produktom s pokročilou funkčnosťou, v ktorom sú implementované technológie pre príjemný a pohodlný pohyb na ihrisku pri zachovaní stability nohy počas odpalov. Špeciálna úprava medzipodrážky poskytuje veľmi účinnú vodotesnosť a priedušnosť.

Dôvody, prečo si zaobstarať Ecco Golf Biom Cool Pro Pánska golfová obuv

 • vhodné najmä pre pokročilých hráčov
 • špeciálna technológia na zaistenie stability počas výkyvov
 • vodotesné a priedušné
 • vhodné do premenlivých poveternostných podmienok

Dôvody, prečo si nekúpiť pánsku golfovú obuv Ecco Golf Biom Cool Pro

 • určené len pre mužov
 • vysoká cena

Adidas Adipure DC Wmn white/blue – recenzia

Dámska golfová obuv Adidas Adipure DC zo syntetickej kože má optimálnu odolnosť voči vode a veľmi elegantný dizajn. Pohodlná obuv s bezšpicatou podrážkou špeciálne profilovanou a vybavenou protišmykovými prvkami zaisťuje stabilitu nohy počas celého času stráveného na ihrisku.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú obuv Adidas Adipure DC Wmn

 • vhodné aj do zlého počasia
 • elegantný a pohodlný dizajn
 • optimálna stabilita na odpalisku vďaka špeciálnemu tvarovaniu podrážky

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú obuv Adidas Adipure DC Wmn

 • Navrhnuté len pre ženy
 • šnurovanie na šnúrky nedostatočne fixuje nohu
 • vyššia cena

Adidas Wmn black – recenzia

Jednoduchá športová golfová obuv Adidas Wmn predstavuje veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Podrážka je navrhnutá ako bezšpicová so špeciálnym profilovaním a protišmykovými prvkami, ktoré zabezpečujú veľmi dobrú stabilitu aj na mäkšom podklade jamkoviska. Obuv je optimálne priedušná s nižšou odolnosťou voči vode.

Dôvody, prečo si zaobstarať čierne golfové topánky Adidas Wmn

 • vhodné pre začiatočníkov a rekreačných hráčov
 • dobrá stabilita vďaka špeciálnemu profilovaniu podrážky
 • veľmi prijateľná cena

Dôvody, prečo si nekúpiť čiernu golfovú obuv Adidas Wmn

 • určené len pre ženy
 • nie je vhodný do zlého počasia
 • nízka životnosť, najmä pri častom používaní

FootJoy Pro SL Jr white/navy/red – recenzia

Golfová obuv FootJoy Pro SL Jr je určená pre mladých golfistov. Je to obuv s bezšpicatým povrchom zo syntetickej tkaniny, veľmi priedušná a vodoodolná. Konštrukcia podrážky zaručuje vysokú stabilitu vďaka hlbokému vzoru protišmykových prvkov. Stielka topánky je vyrobená zo špeciálneho materiálu pre väčšie pohodlie.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú obuv FootJoy Pro SL Jr

 • veľmi pohodlné a odolné
 • vhodné pre dospievajúcich hráčov
 • optimálny dizajn podrážky pre dobrú stabilitu

Dôvody, prečo si nekúpiť golfové topánky FootJoy Pro SL Jr

 • k dispozícii len v detských veľkostiach
 • vyššia cena

Adidas Tour 360 XT Mens white/silver – recenzia

Golfová obuv Tour 360 XT spike od spoločnosti Adidas je určená predovšetkým pre pokročilých hráčov. Veľmi pohodlná obuv z kože s optimálnou úpravou do chladnejšieho a vlhkého počasia. Konštrukcia podrážky zaisťuje veľmi dobrú stabilitu za všetkých poveternostných podmienok. Dobre sedí na nohe a posilňuje ju.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú obuv Adidas Tour 360 XT

 • vysoká kvalita a pohodlie
 • dobrá stabilita aj na mokrom povrchu a pri maximálnej rotácii švihu
 • dýchateľné a vodotesné

Dôvody, prečo si nekúpiť golfovú obuv Adidas Tour 360 XT

 • Pouze pánska verzia
 • vysoká cena

FootJoy Pro SL Boa Mens white/grey – recenzia

FootJoy Pro SL Boa je kvalitná golfová obuv určená pre pokročilých hráčov. Topánky sú veľmi pohodlné, priedušné a nepremokavé, vhodné aj do zlého počasia.

Podrážka bez hrotov má veľmi účinný dezén pre optimálnu odolnosť topánky počas švihu a zároveň plynulý pohyb na ihrisku. Mechanickým viazaním sa dosiahne tesné obopnutie chodidla.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfovú obuv FootJoy Pro SL Boa

 • pohodlné, priedušné a nepremokavé, vhodné aj do zlých podmienok
 • veľmi stabilné v hojdačke
 • optimálne na chôdzu po poli
 • mechanická väzba

Dôvody, prečo si nekúpiť golfové topánky FootJoy Pro SL Boa

 • vhodné pre pokročilých hráčov a pre mužov
 • vysoká cena

FootJoy Flex Wmn white/fuchsia-pink – recenzia

Ľahká golfová obuv FootJoy Flex pre ženy je ideálna obuv pre rekreačných a pokročilých hráčov golfu. Zvršok zo syntetickej tkaniny s veľmi dobrou priedušnosťou je určený najmä do letného počasia. Stabilitu podrážky bez hrotov zabezpečujú protišmykové prvky.

Dôvody, prečo si kúpiť golfovú obuv FootJoy Flex Wmn

 • Ľahká, priedušná a pohodlná obuv
 • veľmi stabilná podrážka

Dôvody, prečo si nekúpiť golfové topánky FootJoy Flex Wmn

 • určené výhradne pre ženy
 • nízka odolnosť voči vode, vhodné len do teplého počasia
 • vyššia cena

Prečo tieto topánky vyhrali naše porovnanie?

Pre nás je to ideálny priesečník kvality/ceny a praktickosti, ktorý sme v českých e-shopoch a kamenných predajniach hľadali už niekoľko mesiacov.

Samozrejme, s príchodom nových modelov budeme prehodnocovať praktickosť a využitie jednotlivých topánok na golf, takže tabuľku a recenzie budeme postupne aktualizovať podľa aktuálnej situácie na českom trhu.

Přidat komentář