TOP 10 golfových putterov na Slovensku

Golfová palica nazývaná putter je súčasťou každého golfového setu (alebo bagu), pretože sa používa na veľmi krátku hru – puttovanie, t. j. pohyb loptičky po jamke (greene), ale môže sa použiť aj v niektorých situáciách mimo greenu.

Jedná sa o jednu z&nbspnajpoužívanejších (ak nie najpoužívanejšiu) tyčiniek v&nbspsúbore, takže jej výber si vyžaduje dôsledné prispôsobenie (výber vhodných parametrov). Mnohí začínajúci golfisti sa pri zostavovaní golfového setu zameriavajú najmä na drivery a wedge, ale na putter by sa nemalo zabúdať, pretože sa s ním dá zahrať množstvo úderov, ktoré sú s inými palicami veľmi ťažké.

Typy golfových palíc a moderné technológie

Puttery sa od seba líšia najmä dizajnom a tiež&nbsps ohľadom na použité výrobné materiály. V súvislosti s konštrukciou putteru sa rozlišujú dva základné typy putterov, a to puttery s vyváženou hlavou:

 • do tváre
 • do prsta

Tento základný aspekt je definovaný predovšetkým prepojením hlavy putteru so shaftom. Puttery s face-balanced (alebo tiež face-ballanced) majú zvyčajne shaft s priamym prechodom do hlavy a ich sweetspot (a ťažisko) je umiestnený tesne pod osou shaftu.

Tento typ putteru sa ľahšie ovláda a je vhodný najmä pre hráčov, ktorí uprednostňujú veľmi priame strely s&nbsptrajektóriou kolmou na&nbspsheft. Koncepcia tohto typu putteru funguje s rovnou plochou a hrotom smerujúcim dopredu.

Puttery so špičkou majú posunuté spojenie shaftu s hlavou palice a naklonenú špičku. Týmto spôsobom sa posúva ťažisko palice, čo umožňuje variabilnejší smer strely v závislosti od miesta úderu. Vyváženie putteru nemusí byť úplne dokonalé.

Okrem vyváženia, ktoré je definované hlavným parametrom výberu (priamo súvisí so štýlom hry, ktorý hráč pri puttovaní uplatňuje), sa jednotlivé puttery od seba líšia aj špecifickým dizajnom jednotlivých komponentov, t. j. hlavy, shaftu a gripu.

Tvar a úderová plocha hlavy putteru

Podľa konštrukcie a tvaru hlavy existujú tri základné typy putterov, a to:

 • lopatkové puttery
 • puttery s periférnym vyvážením hlavy
 • mallet puttery

Hlavy putterov tak môžu byť buď predĺžené a rovné (čepeľ), najčastejšie v kombinácii s vyvážením do špičky. Ide o klasickú konštrukciu hlavy putteru, ktorá si vyžaduje veľmi presnú manipuláciu na správne nasmerovanie úderu.

Putery Mallet majú väčší objem hlavy (so zadným zakrivením), čo ovplyvňuje predovšetkým tuhosť pri údere a znížené ťažisko. Mallet puttery sú obľúbené u začínajúcich hráčov, pretože im pomáhajú lepšie sa sústrediť na loptičku počas švihu.

Prechodom medzi čepeľou a paličkou je palička s&nbspobvodovo vyváženou hlavou, ktoré sú konštrukčne veľmi podobné čepeľovým paličkám, ale s pridaným vyvažovacím prvkom na zvýšenie tuhosti hlavy. Vďaka tomu je úder presnejší, aj keď sa neriadi sweetspotom hlavy. Puttery s hlavou obvodovým vyvážením postupne nahrádzajú čepeľové puttery.

Ďalším veľmi dôležitým parametrom ovplyvňujúcim ovládanie a hrateľnosť putteru je dizajn úderovej plochy hlavy. V tejto súvislosti sa rozlišujú tri hlavné typy:

 • metalická tvár
 • tvár s nekovovou tvárou
 • zrezanou tvárou
.

Kým hlava putteru je zvyčajne vyrobená z&nbspkovu alebo kompozitu, čo ovplyvňuje predovšetkým jej hmotnosť, úderová plocha hlavy putteru je špeciálne upravená kovovou, nekovovou alebo kombinovanou vložkou, ktorá má špecifický účel.

Každý z uvedených typov lícneho dizajnu je špecifický, najmä pokiaľ ide o presnosť ťahu, ktorú ním možno dosiahnuť.

Kovová plocha je zvyčajne vyrobená z ocele, hliníka, zliatiny medi alebo bronzu – tvrdosť kovu potom určuje pôsobenie na loptičku, ale aj zvuk, ktorý palica vydáva pri údere, čo možno použiť ako vodítko pre odhad sekundárnej sily. Kovová plocha môže byť hladká alebo jemne drážkovaná (najmä drážky obmedzujú rotáciu loptičky po náraze).

Nemetalická vložka sa používa najmä v putteroch určených pre začiatočníkov, pretože eliminuje chybné údery do tváre a pomáha lepšie smerovať loptičku. Liner je vyrobený z polyméru alebo kompozitného materiálu s nižšou tvrdosťou, ktorá znižuje účinok presnejších úderov, preto sa neodporúča pre pokročilejších golfistov s presnými údermi.

Kombinovaná čelná strana s vložkou s drážkou predstavuje alternatívu k obom vyššie uvedeným typom a kombinuje ich vlastnosti. Čelná strana je štandardná kovová čelná strana s drážkami, ktoré môžu byť buď z&nbspkovu, alebo&nbspplastové. Tento typ lícnice pomáha lepšie držať loptu.

Veľmi dôležitou vlastnosťou hlavy putteru je aj jej celková hmotnosť. Ľahšie puttery sú vhodné pre skúsených hráčov s veľmi dobrou technikou úderu. Pre menej skúsených hráčov sú optimálne puttery s vyššou hmotnosťou, pretože spomaľujú švih a nútia ich sústrediť sa na presnosť.

Hriadele putterov

Specifiká putterov závisia aj od typu, dĺžky a umiestnenia hriadeľa. Základné rozdelenie putterov je priamo určené konštrukčným pripojením shaftu k hlave, ktoré určuje jeho vyváženie. Spojenie medzi hriadeľom a hlavou sa teda môže uskutočniť buď na hriadeli, alebo v strede.

Okrem umiestnenia možno ďalej rozlišovať spôsob pripojenia hriadeľa k&nbsphlave, ktorý je definovaný prítomnosťou hoselu (zúžená a tvarovaná rukoväť hriadeľa s rôznym sklonom) a&nbspvýškou hlavy.

Shaft je hlavným faktorom, ktorý určuje polohu hráča vo vzťahu k loptičke, takže dĺžka putteru je tiež veľmi dôležitým parametrom pri výbere putteru, ktorý nesmie byť menší ako 18 palcov alebo približne 46 cm. Optimálna (klasická) dĺžka pre dospelých golfistov je 80-90 cm.

V minulosti sa okrem klasických putterov používali aj palice s dlhším shaftom, ktoré majú špeciálne označenie – belly putter a long putter. Hranie s týmito typmi putterov sa vyznačovalo technickým dizajnom, pri ktorom sa hriadeľ mohol opierať o&nbspbrucho (brušné puttery) alebo pozdĺž tela (dlhé puttery).

Od roku 2016 je tento spôsob hry zakázaný a povolené je len opretie predlaktia (ukotvenie). Dĺžka brušných putterov začína od 104 cm, takže to je v súčasnosti limit pre dĺžku putteru.

Okuliare – podkrovie lož

Tak ako ostatné palice v sade, aj puttery majú vlastné riešenia sklonu loptičky a shaftu, ktoré určujú presnú polohu sweetspotu. Tá je u putterov menšia, a preto je ťažšie trafiť ranu s potrebnou presnosťou, preto je pre začiatočníkov ideálne vyberať palice s lepším odpúšťaním chýb (t.j. palice najlepšie s lícnym vyvážením). Ideálna poloha putteru (od zeme k dĺžke) by mala byť 70° a loft (od líca k lícu) by nemal byť väčší ako 2-4°.

Rúčky putterov

Putter je okrem bežného úchopu možno jedinou golfovou palicou, ktorá má upravený úchop – s&nbspplochou pre lepšie ukotvenie. Upravená rukoväť putteru umožňuje ľahšie ovládanie a presnejšie údery.

Repidlá sa tiež líšia v&nbspcelkovej dĺžke, hmotnosti (ktorou vyvažujú hmotnosť hlavy) a hrúbke. Väčšie parametre vo všeobecnosti pomáhajú zlepšiť úchop a tým aj ovládanie putteru, ale nemusia vyhovovať každému a pokročilejší hráči dávajú prednosť ľahším paliciam.

Ako si vybrať správny golfový putter

Vyberanie golfovej palice by preto malo závisieť predovšetkým od schopností hráča a tiež od jeho vlastných telesných proporcií. Na základe týchto základných kritérií sa vyberú optimálne parametre hlavy, hriadeľa a rukoväte.

Dĺžku hriadeľa určujú predovšetkým proporcie hráča (najmä jeho výška), ale závisí aj od jeho skúseností.

Začiatoční golfisti by si mali vybrať puttery s väčšou a ťažšou hlavou, ideálne s väčšou sweetspot plochou a upravenou plochou (s drážkami a vložkou), dlhším shaftom a gripom. Pokročilejší hráči s nacvičenou technikou puttovania by mali uprednostniť ľahšie hlavy typu čepeľ s obvodovým vyvážením a vyváženou

Jsem na špičke. Hriadeľ a rukoväť takejto palice už môžu byť kratšie, kovová plocha optimálne s drážkami.

Golfové puttery vyrábajú spoločnosti zaoberajúce sa kompletnou výrobou golfového vybavenia, golfových setov, ako aj špecializovaní výrobcovia, ktorí sa zvyčajne zaoberajú aj výskumom a vývojom v tejto oblasti.

Pri výbere putteru máte k dispozícii širokú škálu rôznych dizajnov, ktoré ovplyvňujú nielen vzhľad, ale aj funkčnosť a hrateľnosť palice. V súčasnosti je na trhu množstvo veľmi kvalitných putterov, ktoré sa vyznačujú použitím rôznych pokročilých technológií a veľmi presným vyvážením, ktoré umožňujú dosiahnuť optimálne výsledky aj pri nedokonalej technike puttovania.

Výrobcovia ponúkajú tieto produkty v rôznych úrovniach kvality a spravidla pre všetky typy hráčov (mužov, ženy, deti a dospievajúcich, s vysokým a nízkym hendikepom), ako aj v rôznych cenových reláciách.

Medzi najznámejšie a najväčšie patria:

 • Oddysey
 • MASTERS Golf
 • Longridge
 • Wilson
 • Slazenger
 • Titleist

Ceny golfových palíc závisia predovšetkým od technológie, ďalších funkcií a dizajnu. Ich cena sa pohybuje od veľmi lacných (približne 300 Kč) až po veľmi drahé (10 000 Kč). V optimálnej kvalite sa cena pohybuje od 3 000 do 6 000 Kč.

Tabuľka parametrov pre golfové ovládače

VlastnosťObvyklé parametre
Tvar hlavyVyváženosť hrotov/líc
Typ hlavyČepel/periférna vyváženosť/malát
Úderník čelná stranametalická/nemetalická/čipová
hmotnosť hlavyľahká/stredná/ťažká
Osadenie hriadeľabez odsadenia (priame pripojenie) / hriadeľ
Dĺžka hriadeľa46- 104 cm
Rukoväťštandardná/plochá
Dominancia hráčapravá/ľavá

Najobľúbenejšie typy golfových ovládačov podľa spotrebiteľov

Golfový putter potrebuje prakticky každý golfista na posledných pár úderov do&nbspjamky. Ak s golfom začínate, je lepšie zaobstarať si (relatívne lacnú) palicu s dlhším shaftom, na ktorej sa môžete naučiť techniku úderu krátkym drivom do jamky.

Tieto typy bývajú dizajnovo jednoduché, unisexové a na uchopenie z&nbspobidvoch strán (dominancia praváka aj ľaváka), takže sú prakticky univerzálne.

Pokročilejší technický a funkčný dizajn putterov je potom zvyčajne spojený aj s vyššou cenou, ale môžete s nimi hrať oveľa presnejšie údery a v prípade tréningu veľmi dobre rozvíjať svoju techniku švihu. Tu je 10 najobľúbenejších modelov golfových putterov podľa spotrebiteľov.

CRIVIT Golf Putter 33″ – recenzia

Golfový putter 33” od spoločnosti CRIVIT je ideálnou voľbou pre začiatočníkov. Táto univerzálna palička s dĺžkou 84 alebo 89 cm má jednoduchú konštrukciu a veľmi dobré odpúšťanie chýb. Putter je možné zakúpiť v pravorukej aj ľavorukej orientácii. Vďaka&nbspprístupnej cene je optimálny ako prvý putter na nácvik základných prvkov techniky úderu.

Dôvody, prečo si kúpiť CRIVIT Golf Putter 33

 • ideálny pre začiatočníkov
 • univerzálny putter pre všetky kategórie hráčov
 • nízka cena

Dôvody, prečo si nekúpiť CRIVIT Golf Putter 33

 • vhodné len pre začiatočníkov
 • vysoká odpustnosť, teda nízka presnosť úderu

Odyssey Stroke Lab Tuttle – recenzia

Stroke Lab Tuttle, ľahký, všestranný mallet putter od spoločnosti Odyssey, je putter vhodný pre stredne pokročilých golfistov, ktorí už ovládajú techniky úderov na green. Putter je určený pre hráčov s&nbspprevahou pravej ruky, predná strana je vybavená drážkami, zosilnený shaft s dĺžkou 87 cm je optimálny na presné údery. Konštrukcia hlavy a celej palice pomáha znižovať nežiaduce sekundárne účinky na trajektóriu loptičky.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfový putter Odyssey Stroke Lab Tuttle

 • vynikajúca kvalita a vyváženosť
 • veľmi vhodné pre pokročilejších hráčov

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Odyssey Stroke Lab Tuttle

 • nie je vhodný pre začiatočníkov
 • len pre pravákov
 • vysoká cena

Odyssey Hot Pro 2 Ball Blade 2013 Review

Putter Hot Pro 2 Ball Blade 2013 od spoločnosti Odyssey je jedinečný putter so špeciálnym dizajnom a nekovovou plochou s&nbspvysokou mierou odpúšťania chýb. Dĺžka putteru je 87 cm, hlava je vybavená optickými prvkami pre lepšie zameranie sweetspotu. Putter je určený pre pokročilejších hráčov, hlava je vyvážená do špičky.

Dôvody, prečo si kúpiť golfový putter Odyssey Hot Pro 2 Ball Blade 2013

 • veľmi dobré herné vlastnosti, funkčný dizajn pre lepšie odpalovanie do sweetspotu
 • optimálna dĺžka a tuhosť shaftu
 • vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých hráčov

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Odyssey Hot Pro 2 Ball Blade 2013

 • nekovový povrch zhoršuje presnosť trajektórie loptičky
 • vysoká základná cena

Wilson Prostaff SGi I – recenzia

Hoci je označovaný ako mužský putter, polomaketový putter (s periférnym vyvážením) Prostaff SGi od spoločnosti Wilson je vďaka svojej ľahkej konštrukcii vhodný aj pre pokročilé golfistky. Putter má nekovovú vložku na prednej strane, ktorá vyvažuje špičku, a shaft je namontovaný na hosel. Dá sa kúpiť za rozumnú cenu, ale iba vo verzii pre pravákov.

Dôvody, prečo si zaobstarať golfový putter Wilson Prostaff SGi I

 • polovičný unisex variant pre začiatočníkov aj pokročilých
 • veľmi prijateľná cena

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Wilson Prostaff SGi I

 • Pouze pre pravákov
 • Nekovová lícnica znižuje presnosť ťahu

MASTERS Genus Gents P1 putter – recenzia

Genus Gents P1 Unisex Blade Putter od spoločnosti MASTERS Golf je putter v&nbspklasickom dizajne s&nbspveľmi tenkou a ľahkou kovovou hlavou a&nbspčelou bez drážok. Putter je možné zakúpiť vo verzii pre pravákov aj ľavákov. Hlava je vyvážená až po špičku, 87 cm dlhý shaft je vybavený rukoväťou do každého počasia s vylepšeným dizajnom úchopu.

Dôvody na kúpu golfového puttera MASTERS Genus Gents P1

 • vynikajúca kvalita za veľmi prijateľnú cenu
 • určené pre pokročilých hráčov
 • klasický dizajn putterov s čepeľou

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter MASTERS Genus Gents P1

 • kovová plocha bez drážok vyžaduje veľmi dobrú techniku úderu skúseného hráča

Longridge Milled Face putter – recenzia

Putter s frézovaným povrchom od spoločnosti Longridge v&nbspdizajne čepele s&nbspdrážkovanou úderovou plochou a hlavou vyváženou do špičky. Hriadeľ má optimálnu dĺžku 87 cm. Konštrukcia hlavy umožňuje použitie z pravej aj ľavej strany.

Dôvody na kúpu golfového puttera Longridge Milled Face

 • klasický dizajn čepele pre pokročilých hráčov
 • drážky na úderovej ploche pre lepšiu presnosť
 • možnosť reverzácie
 • nízka cena
.

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Longridge Milled Face

 • nie je vhodné pre začiatočníkov

Slazenger V300 – recenzia

Putter Mallet V300 od spoločnosti Slazenger je ideálny putter pre začiatočníkov. Hlava putteru je vyvážená na líci pomocou nekovovej vložky, samotný dizajn hlavy je možné zvoliť v rôznych variantoch, ktoré ovplyvňujú najmä jej tuhosť a hmotnosť.

Na lepšie zamierenie je vybavený optickým zameriavačom (scribing). Dĺžka shaftu je 87 cm, putter je vhodný pre golfistov s dominanciou pravej ruky.

Dôvody na kúpu golfového puttera Slazenger V300

 • ideálne pre začiatočníkov, pravákov
 • variabilný dizajn hlavy s rôznymi hmotnosťami na prispôsobenie
 • optické značky na zameranie potných bodov
 • nízka cena

Dôvody, prečo si golfový putter Slazenger V300 nepořídit

 • Nekovová lícnica znižuje presnosť úderu – putter nie je celkom vhodný pre pokročilých hráčov

Genus Gents Putter P3 – recenzia

Putter Genus Gents P3 od Masters Golf je putter vhodný pre stredne pokročilých hráčov. Konštrukcia hlavy putteru je v&nbspkonštrukcii smerujúcej k&nbsppolomatnému riešeniu, hlava je vyvážená na špičku a má optické vymedzenie sweetspotu pre lepšie mierenie.

Putter je vhodný pre mužov aj ženy s dominanciou pravej ruky, má veľmi ľahkú konštrukciu a dĺžku shaftu 89 cm.

Dôvody, prečo si zaobstarať Genus Gents Putter P3

 • optimálna kvalita, dobre navrhnutá
 • ľahká konštrukcia zabezpečujúca jednoduchú manipuláciu najmä pre pokročilejších golfistov
 • optické značenie sweetspotu pre lepšie zameranie
.

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Genus Gents Putter P3

 • nie je vhodný pre úplných začiatočníkov
 • len pre pravákov
 • vyššia cena

Sc Select Newport 2018 putter – recenzia

Putter Titleist SC Select Newport 2018 je špičkový putter s&nbsppokročilými funkciami. Putter je možné zakúpiť v mallet alebo semi-mallet prevedení pre pokročilých hráčov s orientáciou na ľavú ruku.

Úderová strana líca je kovová s drážkami pre veľmi presné údery s optimálnym dopadom bez ohľadu na smer loptičky. Hlava je vyvážená na hrot, hriadeľ je pripojený cez pätku. Putter je univerzálny (pre všetky kategórie hráčov).

Dôvody, prečo si kúpiť golfový putter Titleist SC Select Newport 2018

 • pokročilý a funkčný dizajn hlavy a shaftu
 • určený pre pokročilých hráčov s dobrou technikou úderov
 • možnosť dosiahnuť optimálnu presnosť

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter Titleist SC Select Newport 2018

 • nie je vhodný pre začiatočníkov
 • veľmi vysoká cena

ODYSSEY Hot Pro 2.0 Rossie – recenzia

Putter Hot Pro 2.0 Rossie mallet s nekovovou vložkou na úderovej strane hlavy a vyvážením na špičke je určený najmä pre začínajúcich a stredne pokročilých golfistov (mužov a ženy) s dominanciou pravej ruky. Násada je dlhá 89 cm a hlava palice je vybavená vodiacimi čiarami na uľahčenie mierenia.

Dôvody, prečo si kúpiť golfový putter ODYSSEY Hot Pro 2.0 Rossie

 • univerzálny putter pre začiatočníkov a stredne pokročilých
 • vysoká odpustnosť úderu
 • dlhý shaft

Dôvody, prečo si nekúpiť golfový putter ODYSSEY Hot Pro 2.0 Rossie

 • nekovová vložka na líci zhoršuje presnosť ťahu – nie je vhodná pre pokročilých hráčov
 • mierne vyššia cena

Přidat komentář