Discgolf – ako hrať, aké sú pravidlá a vybavenie?

Najnovšou variáciou klasického golfu je pomaly sa rozvíjajúci discgolf. Tento odvodený šport predstavuje zvláštnu kombináciu bežnej parkovej aktivity s požiadavkami na presnosť, ktoré sú typické pre golf. Discgolf je v podstate hybrid kombinujúci hádzanie lietajúceho taniera (frisbee) so špeciálnymi vlastnosťami s pravidlami golfu. Tento šport sa praktizuje od 70. rokov 20. storočia, ale do povedomia svetovej verejnosti sa dostal až v posledných rokoch. Jeho popularita v súčasnosti rastie najmä vďaka nízkym nákladom na vybudovanie discgolfových ihrísk.

Disc golfové ihriská

Na rozdiel od iných variantov golfu si discgolfové ihrisko nevyžaduje špecifické úpravy; možno ho vybudovať v akejkoľvek prírodnej oblasti s dostatočne veľkou plochou.

Keďže sa hrá s diskom, ktorý nie je potrebné odpaľovať zo zeme, ale z výšky ramien, nie sú kladené výrazné nároky na terén, jednotlivé dráhy hodu sú väčšinou prerušované alebo križované, prekážkami sú väčšinou prírodné nerovnosti a stromy.

Discgolfové ihriská sa budujú v existujúcich parkoch. Ich výhodou je, že sa dajú integrovať do prírodného prostredia, ktoré využívajú a nenarúšajú nadmernými zásahmi.

Jednotlivé dráhy sa skladajú z odpaliska a záchytného koša so závesnými reťazami a podložkou na zachytenie disku. Oba tieto komponenty sa dajú dobre integrovať do okolitej krajiny, vyžadujú si minimálnu údržbu a sú nenápadné.

Pravidlá discgolfu a spôsob hry

Discgolf sa hrá podľa podobných pravidiel ako klasický golf, pričom hlavným cieľom je dostať letiaci predmet do cieľa – koša (jamky). Štandardné ihrisko má 6, 9, 12 alebo 18 košov, ktoré sú rozmiestnené na určenej ploche. Pre každú dráhu je stanovený par, t. j. očakávaný počet hodov, pri ktorých by mal byť disk dopravený do koša.

Discgolf sa zvyčajne hrá na základe hodov, t. j. vyhráva hráč, ktorý dostane disk do všetkých košov na najmenší počet hodov. Discgolf sa môže hrať aj podľa počtu jamiek (t. j. počet košov dosiahnutých s najmenším počtom hodov medzi hráčmi), ale táto metóda sa zvyčajne nepoužíva.

Počet hráčov pri rekreačnej hre nie je vo všeobecnosti obmedzený, ale v súčasnosti sa hrajú aj turnaje, ktoré predpisujú maximálny počet hráčov podľa kapacity ihriska.

Podobne ako v golfe, hráči začínajú hru švihom z odpaliska (tee shot) a pri švihu je potrebné byť na upravenej platforme celým telom. Odpalisko je vždy označené informačnou tabuľou a mapou konkrétneho ihriska. Jeden bod sa stráca, ak sa prekročí a hod sa opakuje.

Po vhodení disku je možné z plošiny vystúpiť. Ďalší hod pokračuje od miesta dopadu disku, pričom hráč nesmie stáť ďalej ako 30 cm od miesta, kde sa disk predtým zastavil, pričom prekročenie je možné len vtedy, ak je kôš stále vo vzdialenosti minimálne 10 m.

Ak sa disk zasekne v prekážke (strom, krík alebo neprístupný terén), hráč ho hodí z najbližšieho dostupného miesta.

Prekážky nemožno znehodnotiť ani inak upraviť.

Hráči sa v hádzaní striedajú, hráč, ktorý je najďalej od koša, hádže vždy ako prvý. Ak sa disk dostane za hranicu, hráč je potrestaný trestným bodom a hádže z miesta, kde disk prešiel za hranicu. Niektoré prekážky sú označené daným spôsobom hodu, ktorý je potrebné dodržať.

Disc golfové vybavenie

Discgolfové vybavenie sa skladá zo sád diskov, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych charakteristických materiálov a dizajnov, ktoré ovplyvňujú dráhu letu. Základná sada sa skladá z troch typov diskov:

  • Putter
  • Stredný rozsah
  • Riadič

Hlavným rozdielom medzi rôznymi typmi diskov sú letové vlastnosti. Ak začínate s discgolfom, ideálne je najprv používať putter a postupne sa prepracovať k rýchlejším typom.

Rovnako ako v klasickom golfe, aj v disk golfe sa používajú rôzne typy hodov. Základné členenie zahŕňa forhend a bekhend, t. j. forhendové a bekhendové hodenie.

Potom sa rozdelí dráha letu, ktorá môže byť priama alebo zakrivená, prípadne môže kombinovať oba sklony v rôznom pomere.

Kde si môžete zahrať discgolf

V Českej republike je v súčasnosti viac ako 90 discgolfových ihrísk. Nachádzajú sa v založených oblastiach zámockých záhrad, upravených lesov atď. Vstup na kurz je zvyčajne bezplatný, takže si ho môžete naplno užiť bez potreby výučby alebo registrácie.

Přidat komentář